Maket Gemiler, Çanakkale Evi’nde Sergileniyor

05 Mart 2015

100. yıl Çanakkale Zaferi etkinlikleri kapsamında 1.Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşları’nda kullanılmış gemilerin maketlerinden oluşan sergi Çanakkale Evi’nde açıldı.

Çanakkale Valiliği 2015 Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen serginin açılışı Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Nihat Doğan, Belediye Başkan Vekili Adnan Güler, Maket Gemi Modelisti Varol Or, 2015 Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut Akkuş tarafından yapıldı.

15 Mart tarihine kadar Ticaret ve Sanayi Odası Çanakkale Evi’nde ziyaretçilere açık olacak sergiyle ilgili bir açıklamada bulunan Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü “Bu etkinliği Mart ayı etkinlikleri içerisinde en önemli etkinliklerden biri olarak görüyorum. Çünkü sergiyi gezdiğimizde duygulanmamak mümkün değil. Her ülkenin gemilerini görerek savaştaki rollerini de hatırlıyorsunuz. Bu da insanda büyük bir heyecan yaratıyor” dedi.

Sergide, maket gemilerin yapımını 10 yılda tamamladığını belirten Maket Gemi Modelisti Varol Or, 10 yılını gemilerin yapımına adadığını ifade etti. Varol Or, 24 maket geminin Çanakkale’de savaşan, batan, çekilen İngiliz, Fransız ve Türk Donanmalarına ait olduğunun altını çizdi.

[canakkale.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir