Mansoora Hassan’ın Resim – Video Art Sergisi

21 Ekim 2008

Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde 21-30 Ekim 2008 tarihleri arasında Pakistanlı sanatçı Mansoora Hassan’ın resim – video art sergisi gezilebilir.

Mansoora Hassan Kimdir?
Mansoora Hassan, Pakistan’da doğdu. Sanat eğitimini New York’ta aldı ve Pratt Institute’de modern sanat üzerine master yaptı. “Amacım, görsel tarihin politikalarını incelemek” diyen Mansoora Hassan’ın yapıtları, çoğunlukla tarihin farklı derecelerini ve bunların birbirine nasıl bağlandığını inceliyor; diğer taraftan da bu tarihi ve İslami görselleri birleştiriyor. Narin oyma işleri İslami desenleri ve eski uygarlıkların geometrik figürlerin karmaşıklığını tablolarında yansıtmaya çalışıyor.

Hassan’ın bir diğer özelliği ise fotoğrafa ilgisi. 11 Eylül saldırılarından sonra ABD’de İslam düşmanlığı ve korkusu başladığını belirten sanatçı, New York’un önemli binalarının önünde burkaya girerek fotoğraflar çektirdi. Bu fotoğraflardan oluşan bir sergiyi internette kendi adına oluşturduğu internet sitesinde yayımlayan sanatçı, amacının İslam’ın korkulacak bir din olmadığını anlatmak ve İslam’ın şiddeti reddettiğini anlatmak olduğunu söylüyor.

Mansoora Hassan, Amerika’da World Bank Art Society ve The New Art Examiner dergilerinde yöneticilik, sergi küratörlüğü de yaptı. Amerika, Hollanda, Norveç, Mısır, Suriye, Tunus, Japonya ve Senegal gibi birçok ülkede sergiler açtı. Ürdün Prensesi Reina, Benazir Butto gibi önemli isimlerin de aralarında yer aldığı birçok özel koleksiyonda resimleri bulunan sanatçının, British Museum, Ürdün Ulusal Müzesi gibi birçok dünya müzesinde de resimleri yer alıyor. Uluslararası pek çok sanat kitabı ve kataloglarda sanatı ve eserleri yer alan Hassan, 2001 yılında 8. Kahire Uluslararası Bienali’nde Bienal Ödülü’nü kazandı.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir