Masum Türker: “Kaset Olaylarını Türkiye İçin Tehlikeli Buluyorum”

Masum Türker: “Kaset Olaylarını Türkiye İçin Tehlikeli Buluyorum”
23 Mayıs 2011

Demokratik Sol parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, MHP’ye yönelik kaset olaylarının özellikle seçimler öncesi yaşanmasının düşündürücü olduğunu belirterek, “Bu kaset olayları Türkiye’de ulusalcı, milliyetçi çizgide duran herkesi tasfiye etmeye yönelik bir çalışma” dedi.

Seçim çalışmaları sebebiyle Çanakkale’ye gelen DSP Genel Başkanı Masum Türker, sabah saatlerinde Akol Otel’de basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasında partisinin seçilmelerde izlediği yol haritası hakkında açıklamalarda bulunan Masum Türker, basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı. MHP’de yaşanan kaset olayları ve ardından gelen istifalar ile ilgili soruları cevaplandıran Masum Türker, kaset olaylarını Türkiye için fevkalade tehlikeli bulduğunu belirerek, “Kasetin içeriğini tasvip etmeyebiliriz. Doğru olmayabilir. Burada kasetleri böyle sistematik olarak bir partinin bütün üst kademelerini izlemek, dinlemek ve bu konuda neler olduğunu araştırmak konusunda yapılanları kimse sorgulamıyor. Oysa devlet elindeki imkanlarla şuanda bu kasiti yayınlayan siteleri yakalayabilir. Bu sitelerin uzantılarından Türkiye’de kimin yaptığını da bulabilir. Ama bulmuyor. Buda bize gösteriyor ki, Türkiye’yi 2,5 partiye dayatma anlayışına yönelik olarak bir çalışma yürütülüyor. Belki bizler içinde bir kaset vardır. Bilemiyoruz. Herkesin özel yaşantısını, telefon konuşmalarını nasıl dinledikleri konusunda bir bilgimiz yok. Ama bugün Türkiye’nin ileri gelen isimlerinin kasetleri yapılıyorsa, sıradan insanların hiç güvencesi yok demektir. Bununla neyi kastediyorum? Çanakkale’de sizler basın mensubusunuz. Birisi size gıcık olabilir. Rekabet sebebiyle veya onun hakkında bir haber yapmışsınızdır. Onun için size gıcık olmuştur. Bu demektir ki sizin arkanızdan kaset oluşturabilecek bir mekanizme oluşabilir” dedi.

“TÜRKİYE’DE AK PARTİ’NİN OLUŞTURDUĞU DERİN BİR DEVLET VAR”

Kaset olaylarının Deniz Baykal olayı ile başladığını da belirten Masum Türker, “Sayın Deniz Baykal ile başlayan ilk kaset kurultay kararlarını alınmasının hemen arkasından oldu. Yani 15 gün öncesinden çıktı. Burada akla bir şey geliyor. Bu kaset çok eskiyse acaba sayın Baykal’a geçmişte şantaj uygulandı mı? Aynı şey MHP içinde geçerli. Bu kasetler yeni değil. Eski tarihleri içeriyor. Böyle bir haberi ve kaseti ele geçirenler neden bunu zamanında tedavüle çıkarmadılar da tam seçim aşamasında bunu ortaya çıkardılar? Buda düşündürücü. Acaba böylesi bir yapıyı kim, nasıl oluşturuyor? Bunun ortaya çıkarılması mümkündür. Şuanda buradayken telefonum biraz önce çaldı. Kapattım. Telefonu kapattığım aşamada benim nerede olduğunu servis sağlayıcıdan hemen bulabilirler. Bu konudaki teknik konuları zamanında Mehmet Ağar’ı soruşturma komisyonu başkanlığı yaptığım dönemde özellikle bazı aydınlatılamayan cinayetler konusunda suçlananların nerede olduklarını telefon kayıtlarından tespit etmişlerdi. Geçmişe yönelik dijital kayıtları isteyin ne zaman nerede olduğunuzu bize bildirsinler. Şuanda teknik bu kadar gelişmiş durumda. Bu gösteriyor ki, Türkiye’de AK Parti’nin oluşturduğu derin bir devlet var. Bu derin devlet yalnız Türkiye’nin içinde oluşmuş güçlerden değil. Belli ki bu konu uluslararası güçlerin amacıyla da gerçekleştirebilecek bir yapıda. Bu konuda özellikle Türkiye’de ulusalcı, milliyetçi çizgide duran herkesi tasfiye etmeye yönelik bir çalışma. Bakın şimdi CHP’nin içindeki Atatürk milliyetçiliğini tasfiye eden bir duruşa kimse ses çıkartamıyor. Bu ülkeyi kuran partiyiz diyorlardı, bu konuda tamamen değişime herkes seyirci kaldı. Kasetlerinde oluşumu budur. Bu konuda ilk kişiler görevden alındığı gün MHP liderine ben seslendim. Dedim ki, “Sarı öküzün başını verme. Bütün öküzler gider.” Aslanla öküzlerin kavgasında sürülerde bu böyledir. İlkinde “gidin” dedi. İkincisinde de “gidin” dedi. Üçüncüde “gidin” demeden insanlar ayrıldı. Bu arkadaşlar ayrıldıktan sonra bu kasetler tedavülden mi kalktı? Yine bir gün bunlar herhangi bir yerde bir işte bir olayda karşılarına çıkabilir. Bu Türkiye’de artık hayatın tamamen dokunulur hale geldiği, belli bir mekanizmanın yönüne girdiğini gösteriyor. Bunu başka yerlere yüklemekte bence doğru değil. Bu çok organize, örgütlü, kendi kendini besleyen bir mekanizmadır. Bu kasetlerin Türk siyasetini etkilediği de bir gerçektir. Önce CHP’deki yapılanmaya girdi, şimdi de MHP’de devam ediyor. Türkiye’de ileride kimi etkileyeceği belli olmaz. Başbakan da üstü örtülü bir itirafta bulundu. “Bana da şantaj yapmışlardı ” dedi. Demek ki başbakanla ilgi de kaset var. Yada başkaları ile ilgili kaset var” dedi.

Yapılan toplantının ardından Masum Türker, Lapseki üzerinden Gelibolu ilçesine geçti. Toplantıya il ve ilçe yönetimi ile partililer katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir