Matematikle Dans Eden Öğretmen: Necati Ünsal

27 Haziran 2012

Matematik öğretmenliğindeki başarıları nedeniyle, Matematikçiler Derneği (MATDER) tarafından “Ömür Boyu Matematiğe Hizmet Ödülü” verilen matematik öğretmeni Necati Ünsal’ı öğrencileri yine yalnız bırakmadı.

Bu defa öğrencilerinin “Hocam sizin doğduğunuz köyü görmek istiyoruz” diyen öğretmen Necati Ünsal, 35 öğrencisiyle önce köyünü ziyaret etti.

Davutköy’ü ziyaret eden öğrenciler, daha sonra Yenice Göleti çevresinde piknik yaptılar.

Piknikte misafirlere, çevirme ve Yenice’de yapılan “Yenice Dondurması” ikram edildi.

Sohbetler edildi, anılar tazelendi.

Öğrencileri tarafından;

“Matematiği sevdiren öğretmen”, Matematiğin içine giren öğretmen.”, Matematiği yaşayan öğretmen.”, “Matematikle dans eden öğretmen” olarak anlatılan Necati Ünsal, Ağrı ilinde çalışırken öğretmenliğinin ilk günlerinde öğrencilerinin kendisine “Sen batılı bir öğretmensin, sizin bize vereceğiniz hiçbir şey yok” derken, ikinci yılında karatahtaya yazdıkları “Necati Ünsal ne zaman başbakan / O zaman kurtulacak vatan” sözünü yazmalarını gülümseyerek hep hatırladığını söylüyor.

Matematik Öğretmenliğinde, isteseydi çok paralar kazanabileceğini söyleyen Necati Bey, öğrencilerini göstererek, “para kazanma derdine düşseydim, bu değerleri kaybederdim. Bu gençler kaybolurdu” derken, karşısında kendisini ziyarete gelen 35 kariyer yapmış önemli insan hala ders dinleyeceklermiş gibi durmaktaydılar.

Her öğretmene nasip olmayacak bir saygı ve sevgiyi gören öğretmenimiz, Çanakkale Lisesi’nde çalışırken 1980’li yılların ortasında, zamanın valisinin oğlu Matematik dersinden bir almış. Vali bu notun düzeltilmesini istemiş. Necati Bey, valiye çalışırsa oğlunun notunu düzeltebileceğini söylemiş. Hiçbir şekilde mesleğinde taviz vermemiş. Sene sonunda yine valinin oğlunu okul birincisi yapmışlar, bir kurnazlık yapıp çocuğa ödülünü Necati Bey’in vermesini istemişler. Necati Ünsal, okulda okul birinciliğini başka öğrencinin hak ettiğini belirterek ödülü vermeyi ret etmiş. Ben bu haksızlığa oyuncak olamam demiş. Vali de Necati Bey’in Çanakkale’den tayinin çıkartmış. Necati Bey de 1987 yılında emekli olmuş.

Bu gün Necati Ünsal’ın öğrencileri ülkemizde çok önemli yerlerde bir mihenk taşı gibi yer almaktalar.

Her yıl bir araya gelen öğrenciler, hala bir öğrenci edasıyla öğretmenleriyle buluşmaktalar.

[Haber: Şuayip Odabaşı]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir