“Mavi Dünyam” Sualtı Fotoğraf Sergisi Açıldı

25 Şubat 2017

Milli sporcu Birgül Erken’in “Mavi Dünyam” adlı sualtı fotoğraf sergisi Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açıldı. Sanatçının özellikle köpekbalıklarını çektiği fotoğrafları büyük dikkat çekti.

Su altı görüntü avcısı, su altı modeli ve milli sporcu olan Birgül Erken’in “Mavi Dünyam” adlı Sualtı Fotoğraf Sergisi açıldı. Sergi açılışında ilk kişisel sergisi hakkında bilgiler veren Birgül Erken; “Öncelikle bu süreçte yanımda olan herkese teşekkür ediyorum. İlk kişisel sergim bu, o yüzden heyecanlıyım. Aslında herkes beni milli sporcu kimliğimle tanıyor. Ama benim birde fotoğraf sevgim var. Bu sergi tam 15 yılın birikimidir. 15 yıldır fotoğraf çekiyorum. Bu süreçte gözümü ve gönlümü eğitmeye çalıştım. Emeğimi paylaşmaya çalıştığım bir sergi oldu. Kadın sporcu olmak, kadın olmak zor bu ülkede. Ama kadın fotoğrafçı olmak daha zor. Ekibime bu anlamda çok teşekkür ediyorum, eşime teşekkür ediyorum. Mavi dünyam beni tam anlamıyla ifade eden bir isimdi” dedi.

9 Mart 2017 tarihine kadar açık kalacak sergide toplam 52 eser bulunuyor. Sergiden elde edilecek gelirlerin ise Çanakkale’de bulunan depremzedelere bağışlanacağı belirtildi.

Birgül Erken Kimdir?
Çanakkaleli Türk kadın sporcu, serbest dalıcı milli sporcu, sualtı fotoğrafçısı ve sualtı modeli. Serbest dalışta değişik dallarında rekorları bulunur. Evli ve bir çocuk annesi. Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün Yüksek lisans programını tamamladı. Şu anda Çanakkale Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği görevini yürütüyor. Anadolu Üniversitesi’nde Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünden mezun oldu. Şu anda üçüncü üniversite olarak Anadolu Üniversitesi AÖF Felsefe bölümü öğrencisidir. 2011 yılından beri Serbest Dalış branşında milli forma giyiyor. Birgül Erken antrenmanlarını eşi Dr. Değer Erken’in antrenörlüğü ile; bilimsel desteklerle sistemli bir biçimde antrenmanlarını sürdürüyor. 2013 yılında Dünya Şampiyonası’nda Hız Apnea branşında üçüncü olarak Bronz madalya elde ederek dünyanın en iyileri arasına girmeyi başararak ülkesini gururla temsil etti. 2015 yılı Dünya Şampiyonası’nda Deniz branşlarından olan Küp Apnea branşında Dünya üçüncüsü oldu. 2016 yılında Küp Apnea Türkiye rekorununu kırarak erkek derecelerinin bile 40 metre ötesinde bir derece elde ederek şampiyon oldu. Bu rekor hala geçilemedi. Ülkesi adına aktif olarak yarışmalara katılan ve bayrağını yüzlerce taşıyan milli sporcu, önümüzdeki günlerde Serbest dalış branşında Guinness Dünya Rekorunu ülkesine kazandırmak ve deniz branşlarındaki bütün rekorları ülkesine armağan etmek için, branşında dünyanın en iyisi olma yolunda çalışıyor. Bunun için desteğe ihtiyacı var. Kendine güveni tam, son derece disiplinli ve güçlü bir sporcu olan Birgül Erken gücünü spora olan tutkusundan alıyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir