Mavi Körfez 3 Deniz Süpürge Gemisi Çanakkale’de

Mavi Körfez 3 Deniz Süpürge Gemisi Çanakkale’de
05 Temmuz 2021

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale kıyı hattında müsilaj toplama çalışmalarına destek olmak amacı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce gönderilen “Mavi Körfez 3” adlı deniz süpürge gemisi mürettebatını karşıladı. 

Çanakkale Kilitbahir Feribot İskelesi'nde 5 Temmuz 2021 Pazartesi günü düzenlenen karşılamada Başkan Gökhan'a Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ve belediye personeli de eşlik etti. Gemi kaptanı ve mürettebatlarını ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Başkan Gökhan, verdikleri destekler nedeni ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer ve gemi mürettebatına teşekkürlerini iletti. “Mavi Körfez 3” süpürge gemisi ile denizde açılan Başkan Gökhan, gemi ile düzenlenen müsilaj temizliğini yerinde inceleyerek, çalışmalar ile ilgili bilgi edindi.  

“Yatığımız Aparat İle Müsilajı Temizleyebiliyoruz”

Süpürge gemisi ile ilgili bilgi veren Başkan Gökhan; “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ve “Mavi Körfez 3″ süpürge gemisi mürettebatına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İzmir'den bize yardım etmeye geldiler. Tabi İzmir'de müsilaj sorunu yok ve umarım olmaz da… Ama böyle bir araç bizim için çok önemli. Tabi bu gemi normalde çöp topluyor, ancak biz buna bir aparat yaptık ve şimdi buradaki müsilajı da temizleyebiliyor. Şu anda yoğun bir müsilaj yok ancak, dağınık olan müsilajları topluyoruz. Umarız bir daha kitlesel olarak görünen müsilaj oluşmaz ama oluşursa da bu gemi ile onları kolayca temizleyebileceğiz” dedi.

“Tedbirlerimizi Alıyoruz”

Çanakkale Belediyesi'nin müsilaja karşı gerekli önlemleri aldığını söyleyen Başkan Gökhan; “Çanakkale'den Güzelyalı'ya kadar olan alanda ne yapabiliriz diye bakacağız. İleri süreçte de Çanakkale Belediyesi'nin de böyle bir araca ihtiyacı olacaktır. Bunu da ya bakanlık ya da Marmara Belediyeler Birliği kanalı ile edinmeye çalışacağız. Müsilaj dağınık vaziyetteyken bile aracın çok başarılı olduğunu gördük. Şu anda yüzeyde görünmüyor ancak, denizin altı müsilaj dolu. Umarız onlar yarın yine bütünleşip yüzeye çıkmazlar. Ama biz tabi tedbirlerimizi alıyoruz” dedi. 

Katı ve sıvı atık toplama özelliğine sahip “Mavi Körfez 3” deniz süpürge gemisi, Çanakkale kıyı hattında gerçekleştirilecek müsilaj temizliği çalışmalarını Çanakkale Belediyesi ile beraber yürütecek.

www.canakkale.bel.tr
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir