Meclisi Karıştıran Önerge Çanakkale’yi de Karıştırdı

Meclisi Karıştıran Önerge Çanakkale’yi de Karıştırdı
21 Kasım 2016

Çanakkale’de çok sayıda kadının protesto ettiği “cinsel istismar” suçlarına ilişkin kanun önergesi, eylem sırasında karşıt görüşlü bazı kadınlar tarafından protesto edildi. Protestocu kadınların yine kadınlar tarafından protesto edildiği eylem, tüm yaşanan gerilime rağmen olaysız bir şekilde sona erdi.

Çanakkale’de bu akşam saat 17.30’da İskele Meydanı’nda toplanan ve çoğunluğu kadınlardan oluşan 31 katılımcı demokratik kitle örgütleri, yarın mecliste görüşülmeye başlanacak “cinsel istismar” suçlarına ilişkin kanun önergesini protesto etti. Aralarında CHP Kadın Kolları, Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Kent Konseyi Mahalle Meclisleri ve Çanakkale Belediyesi Kent Gönüllüleri gibi derneklerin yer aldığı meydanda katılımcılar adına konuşma yapan Filiz Tekin; bu sırada yine çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan karşıt bir grup tarafından “Bizde konuşmak istiyoruz, biz mağduruz. Oğlumuzu, kocamızı istiyoruz” sözleriyle protesto edildi. Yaklaşık 10 kişiden oluşan karşıt görüşlü grubun, çocuklarını havaya kaldırarak yüksek sesle protestosuna devam etmesi üzerine emniyet güçleri araya girerek duruma müdahale etti. Bu sırada önergeyi istemeyen diğer kadınlar, yaşananlara ıslıklar ve yuhalamalar eşliğinde karşılık verdiler.
1
“Bu Çocuklar Babasını Göremeyecek mi?”
Polisin müdahalesi ile alandan uzaklaştırılan karşıt görüşlü kadınlar burada da protestolarına devam ettiler. Ellerinde evlilik cüzdanı ve eşlerinin fotoğraflarını getiren kadınlar; “Biz de tecavüzcüler olsun istemiyoruz, onları korumuyoruz. Ama bu çocuklar babalarını göremeyecekler mi? Bu çocukların suçu ne. Biz oğlumuzu istiyoruz, eşimizi istiyoruz. Günah, bizi de anlayın” dediler. Eylemlerini bir süre daha sürdüren kadınlar daha sonra polis eşliğinde alandan çıkarıldılar.
3
Protestolara Rağmen Kadınlar Manifestosunu Okudu
Yaşanan olayın ardından meydanda kortej oluşturan kadınlar ise, “Tecavüz suçtur, yasayı durdur, AKP elini çocuğumdan çek” sloganları atarak Ak Parti İl Binası’na yürümek istedi. Gerilimin giderek arttığı alanda tansiyonu düşürmek isteyen emniyet güçleri, kadınları OHAL kuralları hakkında uyardı. Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar’ın araya girmesi ile sakinleşen ortamda CHP Çanakkale İl Başkan Yardımcısı Av. Güneş Pehlivan tarafından “Çanakkaleli Kadınlar Manifestosu” okundu. Kadınlar, 22 Kasım 2016 tarihinde (yarın), Ankara’ya gitmek üzere olaysız bir şekilde eylemlerine son verdi.
1
Çanakkaleli Kadınlar Manifestosu

1- 18 yaşın altındaki her birey çocuktur ve rızası alınamaz.
2- Ne düğün ne dernek ne gelinlik ne takıcılar tecavüzü aklayamaz.
3- Pedofili (sübyancılık) evrensel bir suçtur legalleştirilemez.
4- Kadın erkek ayrımı yapılmaksızın,taciz,insan açısından hayatı yaşanmaz hale getiren travmatik bir olaydır,sağlıklı ve olağan bir cinsellik davranışı olarak değerlendirilemez.
5- İnsan bedeni hiçbir şekilde siyasi malzeme haline getirilemez.
6- Toplumun yapı taşı olan aile tecavüz üzerine inşa edilemez.
7- Çocukları cinsel istismardan korumak devletin asli görevidir. Tacizi,tacizciyi korumak görevi yoktur.
8- İnsan onuruna yönelmiş suçlarda,milletvekilleri dahil hiç kimsenin affetme yetkisi yoktur.
9- Türkiye’nin taraf olduğu ve TBMM’de onaylanan temel haklara ilişkin uluslararası sözleşmeler hiçbir surette rafa kaldırılamaz. Bu sözleşmelerde aykırı yasa yapılamaz.Yapılsa dahi yok hükmündedir. Uygulanamaz.
10- Vatanı korumak çocukları korumakla başlar.
1
Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Elder, Türk Kadınlar Birliği, Türk Anneler Derneği, Cumhuriyet Kadınları, CHP Kadın Kolları, İda Dayanışma, Çanakkale Kadın Dayanışması, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Tüm Bel-Sen, Cevatpaşa, Barbaros, Esenler, İsmetpaşa, Kemalpaşa Mahalle Meclisleri, Kent Konseyi Kadın Meclisi, Sağlık Çalışanları Derneği, Hayvan Severler Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Otizm Derneği, Eğitim Sen, Eğitim-İş, Çanakkale Belediyesi Kent Gönüllüleri, Tabipler Odası, Diş Hekimleri Odası, Boreas Kırkyama Grubu, Pir Sultan Abdal Derneği, DİSK Çanakkale Şubesi, TMOBB Bileşenleri, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir