Mehmet Yıldırım, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

Mehmet Yıldırım, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu
14 Şubat 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte 5 Yıl, Bir Kent Müzesi Hikayesi” süreli sergisinin ilk Çarşamba etkinliği 12 Şubat 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

Kent Müzesi’nin bu haftaki konuğu Kent Konseyi altında oluşan 7 mahalle meclisinden biri olan İsmetpaşa Mahallesi Meclisi yürütme kurulu başkanı Mehmet Yıldırım oldu. İsmetpaşa Mahalle Meclis binasının Şevket Bey sokağında olduğunu söyleyen konuk, mahalle meclisinin bulunduğu sokağa ismini veren Şevket Bey’in Çanakkale’nin ilk milletvekili olduğunu söyledi. Mahalle meclisinde ilk olarak ekonomik güçlükler nedeniyle dershanelerden hizmet alamayan öğrencilere mahalle içerisinden gönüllü öğretmenler ile ek dersler verileceğini, buna benzer projeleri çoğaltarak mahalleliler ile birlikte mahallelerini daha güzel hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Mahalle meclisinin kuruluş sürecini paylaşarak oluşan meclisin ilk yürütme kurulu üyelerini de isimleri ile andı. Mahalle ile ilgili pek çok bilgiyi paylaştığı sohbette, mahallenin yüz ölçümünün 2 kilometre kare olduğunu, kesin rakama ulaşılamamasına rağmen yaklaşık olarak 19.000 kişinin ikamet ettiği İsmetpaşa Mahalle’sinin önceleri isminin Aslanca Mahallesi olarak geçtiğine değindi. Gerçekleştirmek istedikleri projeler ile Kent Konseyi ve Belediye ile ortak çalışacaklarını, oluşturdukları çalışma grupları ile mahalle sorunları ile ilgileneceklerini söyledi. İsmetpaşa Mahallesi Meclisi olarak mahallelerinde kentlilik bilincini geliştirmek için çalışacaklarını, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yanı sıra mahalle tarihinin de anlatılacağı broşürlerin de hazırlanmasının meclisin hedefleri arasında olduğunu sözlerine ekledi. Mehmet Yıldırım, mahalle içerisinde yapısal duruma da genel olarak değinirken sanayi kuruluşlarını, önemli binaları, okulları, yurtları, spor kuruluşlarını da konuklar ile paylaştı. Sohbet, konukların sorularına verilen cevaplar ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 19 Şubat 2014 Çarşamba günü saat 18.00’da Kenan Özer ? Hüseyin Çağlar İnce ile “Masal Ekosistemleri Üzerine” bir sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir