“Meme Kanserinin Farkındayım Korkmuyorum”

“Meme Kanserinin Farkındayım Korkmuyorum”
01 Kasım 2013

Akciğer kanserinden sonra, dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser türü meme kanseridir. Sağlık örgütleri her 8 kadından birinin hayatının belirli bir zamanında meme kanserine yakalanacağı bildirmekte. Hastalık her ne kadar ekeklerde de görülse de kadın vakaları erkek vakalarından 100 kat fazla. 1970’lerden bu yana meme kanserinin görülme sıklığında artış yaşanmakta ve bu artışa sebep olarak ise modern, batılı yaşam tarzı gösterilmekte.

Yapılan araştırmalar Türkiye’de kadınların meme kanserine, Avrupa’ya oranla 10 yıl daha erken yakalandığını ortaya koyuyor. Meme kanserinin görülme sıklığı yıldan yıla artsa da tedavi yöntemleri ile ilgili umut verici gelişmeler ve hastalık hakkında bilinç oluşturmak için kurulan dernekler, kulüpler var. Her hastalık gibi meme kanserinde de erken teşhis çok mühim. Bu bağlamda Çanakkale için farkındalık yaratmak isteyen ÇOMÜ Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü öğrencileri ve ve Dar-ul Umut Kanserle Savaş Derneği “Meme Kanserinin Farkındayım Korkmuyorum” adıyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi (ÖSEM) önünde bir etkinlik düzenlediler. Öğrenciler, ÖSEM önünde bulanan ağacı meme kanserinin farkındalık rengi olan pembe kurdele ve balonlarla süslediler.

Etkinlikte görüş aldığımız ÇOMÜ Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Arzu Tuna meme kanserinde erken teşhisin ve farkındalığın önemini vurguladı ve şunları aktardı:

“Kadınların 20 yaşından itibaren kendi kendine meme muayenesi yapması, 20 yaşından itibaren sağlık personeline muayene olması ve ultrason çektirmesi, 40 yaşından sonra da mammografi çektirmesi kanserin erken evrede yakalanması için önemli sağlık davranışlarıdır. Bu konuda kadınların farkındalığını artırmak amacıyla tüm dünyada “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” adı altında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bizlerde bölüm olarak bilnç oluşturmak adına çalışıyoruz.”

Tuna konuşmasını “Hemşirelik Bölümü olarak şimdi kadınlara soruyoruz. Bu ay kendi kendinize meme muayenenizi yaptınız mı? Bu yıl bir uzmana giderek ultrason veya mammografi çektirdiniz mi ?” sorusuyla sonlandırdı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu yerleşkesinde renkli bir etkinliğe imza atan hemşirelik bölümü öğrencilerinin etkinlikleri ilgiyle izlendi.

[Haber: Gökçe Güzel / comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir