Milli Eğitim Bakanlığı Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi doğrultusunda Merkez İlçe Öğrenci Meclisi Delege Seçimi yapıldı. 25 Kasım Salı günü Halk Eğitim Merkezi ASO Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen seçimde Merkez İlçe Okul Öğrenci Meclisi başkanları kendi aralarından Merkez İlçe Öğrenci Meclisi Delegelerini seçtiler.

Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Doğancı gözetiminde, İl Seçim Kurulu ve Sandık Kurulu üyelerinin yemin etmesiyle başlayan seçimler seçimler sonucunda İbrahim Bodur Anadolu Lisesi öğrencisi Melih Uzun (22 oy), Vahit Tuna Anadolu Lisesi öğrencisi Taner Kutlu (20 oy), TOKİ Anadolu Lisesi öğrencisi Mehmet Tehci (18 oy), Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi öğrencisi Muhammed Ataş (17 oy) ve Çanakkale Anadolu Lisesi öğrencisi Mustafa Özdemir (17 oy) Merkez İlçe Öğrenci Meclisi Delegesi oldular. Merkez ilçeden seçilen 5 öğrenci ve ilçelerde seçilen 5’er İlçe Meclisi Delegesi ile İl Öğrenci Meclisi oluşumu tamamlandı.

Başkanlık Seçimi 10 Aralık’ta
İl Öğrenci Meclisi Başkanlık Seçimi’nin 10 Aralık 2014 tarihinde, Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü toplantı salonunda, saat 13.00’da yapılması planlanıyor. İl Öğrenci Meclisi Başkanı seçilecek öğrenci Türkiye Öğrenci Meclisi’nde Çanakkale’yi temsil edecek.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan bilgilendirmede Milli Eğitim Bakanlığı Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi ile; “Cumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması, hoş görü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, kendi kültürünü özümsemiş, millî ve manevî değerlere bağlı, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi; öğrencilere seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturabilme becerilerinin kazandırılmasının” amaçlandığı belirtildi.