Mescidi Bir Günde Yaptılar

Mescidi Bir Günde Yaptılar
21 Ağustos 2009

Çanakkale Müftülüğü, teravih için bir günde mescit yaptırdı

Çanakkale Müftülüğü, 3 bin kişinin yaşadığı mahalleye teravih namazı kılınması için bir günde ibadet yeri yaptırdı.

Eski adı Oba Mahallesi olarak bilinen ve yaşlıların yoğun olarak yaşadığı İsmetpaşa’ya içi profil demirlerle örülü çadırdan mescit yaptıran Müftülük, halkın takdirini kazandı.

Taleplerinin bir günde karşılandığını gören mahalle sakinleri Çanakkale Müftüsü Kamil Baran’a teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.

Talip Göçmen isimli vatandaşın 10 yıl önce cami yapılması için bağışladığı bin 650 metrekarelik araziye bazı pürüzler nedeniyle cami inşaatına başlanamadığını belirten Dumlupınar Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği üyesi Ercan Soytaş, cami için gerekli parayı bulduklarını, adı, yeri ve cemaati hazır olan cami yerine bazı pürüzlerden dolayı inşaat başlatılamadığını söyledi.

Soytaş, “Bizim mahallemizle en yakın cami arası yaklaşık bir kilometre ve o camiye gitmek isteyen yaşlılarımız üstüne üstlük bir de vızır vızır araba geçen çevre yolunun karşına geçmek zorunda. Ramazan’da bu çileyi çekmemek için müftülüğümüze başvurduk. Müftümüz de konuyla kendisinin ilgileneceğini, bu Ramazan ayında bu çileyi bize çektirmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine bir ekip geldi ve cami arsası üzerine çadırdan bir mescidi bir günde yapıp gitti. Gözlerimize inanamadık. Bence bu Türkiye’de bir ilk olabilir. Hatta dünyada bir günde kurulup hizmete açılan tek ibadet yeri bizim mescidimizde olabilir. Bence bu çalışma ile müftülüğümüz Guinness Rekorlar Kitabı’na girebilir. Şimdi müftümüzden bu mescidin Ramazan ayı sonrasında da kalmasını talep ediyoruz.” diye konuştu.

Hadisi şerifte “İbadetleri zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız” düsturu ile vatandaşların hizmetine koştuklarını belirten İl Müftüsü Kamil Baran ise, “Bu bölgede camiye büyük ihtiyaç var. Cami yeri de var ancak arsa üzerinde bazı sorunlar çıktı. Şu an konu mahkemede. Biz de cami inşaatına başlamak için mahkeme sonucunu bekliyoruz. Sonucu beklerken mahalledeki cemaati de unutmadık. Cami arsası üzerine seyyar bir mescit yaptık. Buraya bir de imam atadık. Artık o bölgedeki cemaatimiz özellikle de yaşlılar, çevre yolundan geçmek zorunda kalmadan ibadetlerini yerine getirebilecek. Yaklaşık 3 bin liraya mal olan ve 150 kişi kapasiteli mescidin dış kısmında da çevre düzenlemesi yaparak hasırlar serilmesi ile aynı anda 300 kişi ibadet edebilecek. Ayrıca çadır mescidin yan tarafında 5 musluklu bir de şadırvan inşa ettik.” şeklinde konuştu.

[Haber ve Fotoğraf Kaynağı: risalehaber]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir