AFAD ve Meteoroloji’den Sel Uyarısı!

Şebnem Göksel
21/10/2015
21 Ekim 2015

Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaları değerlendirdi. Perşembe ve Cuma günü yağışların şiddetleneceğini bildiren Çanakkale AFAD, vatandaşların sel ve ani su baskınlarına karşı hazırlıklı olması gerektiğini duyurdu. Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bölgemizde bugün başlayan yağışların, İlimiz genelinde (22.10.2015) Perşembe günü çok kuvetli (21-75 kg/metrekare), 23.10.2015 Cuma günü ise çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/metrekare) yağışlara neden olacağı bekleniyor.
Meydana gelebilecek ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü
Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi

Yağışların;
22 Ekim 2015- Perşembe günü; Çanakkale’nin güney ve doğusu, Balıkesir’in batısı ve İzmir kıyılarında kuvvetli,
23 Ekim 2015- Cuma günü; Bölge genelinde kuvvetli (20-50 kg/m2), kıyı kesimlerde çok kuvvetli (51-75 kg/m2), Aydın il geneli ile İzmir’in güneyinde yer yer şiddetli yağış (76-100 kg/m2) şeklinde olacağı tahmin edilmektedir.
Kuvvetli ve şiddetli yağış sebebiyle meydana gelebilecek ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının, yarın (Çarşamba) bölgenin kuzeyinden başlayarak, hafta sonuna kadar yağışla birlikte bölge genelinde azalacağı ve mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin edilmektedir.
Rüzgarın; Perşembe, Cuma ve Cumartesi günü Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir