Meteorolojik Gözlem İçin Kullanılacak Sabit Şamandıran Denize İndiriliyor

Meteorolojik Gözlem İçin Kullanılacak Sabit Şamandıran Denize İndiriliyor
20 Mart 2015

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, meteorolojik gözlem ağının genişletilmesi projesi kapsamında Türkiye tarihinde ilk kez kurulan 70 adet Deniz Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonuna ilave olarak satın alma işlemleri 2014 yılında tamamlanan 5 adet Meteorolojik Gözlem İçin Sabit Deniz Şamandıralarını (MAS) denize indiriyor.

Hava şartları nedeniyle kurulumları ertelenen Sistemler, Mavi Akım Boru Hattının karadaki ilk başlangıç noktası olması ve Karadeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı Merkezinin burada bulunması dolayısıyla Samsun’da 26 Şubat 2015 tarihinde hizmete alındığı Çanakkale Boğazı çıkışı Kuzey Ege’de belirlenen noktaya ise 20 – 22 Mart 2015 tarihleri arasında denize indirme işlemi tamalanacağı bildirildi.

Şamandıra tipi meteorolojik gözlem sistemi ile denizlerdeki gerçek rüzgâr, dalga durumu, deniz suyunun sıcaklığı, tuzluluk, kirlilik ve deniz akıntısı gözlemleri yapılabiliyor. Bu ölçümlerin öncelikle hava tahminleri olmak üzere, balıkçılık sektöründen deniz ulaşımına, depolama, arama-kurtarma, kıyı güvenliği gibi birçok konuda karar vericiler ve vatandaşlar için büyük fayda sağlayacağı belirtiliyor.

Denize indirme işlemine Samsun’dan başlanılan sistem İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı açıkları, Antalya ve Taşucu Limanları’na olmak üzere bu yıl toplam 5 noktaya yerleştirilerek denizciler erken uyarılarla önlem alınması noktasında bilgilendirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir