Mezar Açtıran Şüphe

24 Şubat 2009

Çanakkale’de bir kadın, Bozcaada’da açıklarında cesedi bulunan kimliği meçhul adamın eşi olduğunu, daha önce yapılan DNA test sonuçlarının karışmış olabileceğini iddia edince savcılık mezarın açılarak otopsi yapılmasına karar verdi.

Edinilen bilgiye göre, 4 Aralık 2007 tarihinde Bozcaada ilçesi Alaybey Mahallesi Tuzburnu mevkiindeki deniz kıyısında yaklaşık 25 yaşlarında bir erkek cesedi bulundu. Ceset otopsi için Bursa’daki Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için yapılan otopsinin ardından, hiçbir müracaatçısı çıkmayan ceset Hamitler Mezarlığı’na defnedildi.

Fakat Cumhuriyet Savcılığı’na müracaat eden Gülsüm Tırış, bulunan cesedin eşi Hüseyin Tırış’a ait olabileceğini bildirdi. Kocasının Çanakkale Boğazı’nda kaybolduğunu iddia eden Gülsüm Tırış’a cesede ait fotoğraflar gönderildi. Ölen adamın eşine benzediğini iddia eden Gülsüm Tırış’ın başvurusu üzerine soruşturma derinleştirildi.

Gülsüm Tırış’ın kızı ve eşinin annesinden alınan DNA örnekleri, cesedin kime ait olduğunun belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Fakat sonuçta, bulunan kimliği meçhul cesedin Hüseyin Tırış’a ait olmadığı bildirildi.

Buna rağmen Gülsüm Tırış, Çanakkale Cumhuriyet Savcılığı’na tekrar müracaatta bulundu. Cesetten alınan örneklerin yanlışlıkla karışmış olabileceğini iddia eden Gülsüm Tırış, cesedin eşine benzemesi, olay tarihi ve yerinin benzerliği, vücut yapısı, ceset üzerindeki giysilerin uyumunun şaşırtıcı olduğunu iddia ederek yeniden otopsi yapılmasını istedi.

Bunun üzerine Bursa Cumhuriyet Savcısı Mesut Turan, Adli Tıp Kurumu doktor ve otopsi uzmanlarıyla Hamitler Mezarlığı’na gitti. Kimliği meçhul adamın mezarı, 1 yıl aradan sonra tekrar kazıldı. Cesedin diş ve bacağından alınan kemik parçaları ikinci DNA testi için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir