Mezar Taşı Ustaları Teknolojiye Ayak Uydurdu

Mezar Taşı Ustaları Teknolojiye Ayak Uydurdu
06 Aralık 2008

Mermer mezar taşına yazdıkları yazılarla ahrete göç eden kişilerin özelliklerini anlatan mezar ustaları da teknolojiye ayak uydurdu.

Çanakkale’de 21 yıldan buyana mezar ustalığı yapan Yüksel İnci (43), bu mesleğin yok olmaması için elinden gelen çabayı gösterdiğini belirterek, “Biga’da Endüstri Meslek Lisesi’nde öğrenim görürken öğretmenimin teşviki ile bu işe başladım. 1985 yılında liseden mezun olduktan sonra askeri gidip geldim ve 1987 yılından buyana da Çanakkale il merkezinde mezar ustalığı yapıyorum. Mesleğe başlığım da mezar taşlarının üzerindeki yazıları tek tek kendim elimle işliyordum. Zamanla teknolojinin gelişmesinin ardından makineler ortaya çıktı. Şimdi bu makinelerle 15 dakikada bu yazıları yazıp boyayabiliyoruz. Ancak yeni ustaların yetişmemesi bu mesleğin geleceğini de tehlikeye düşürüyor” dedi.

“MEZAR TAŞLARINDA İLGİNÇ YAZILAR BENİ ŞAŞIRTIYOR”

Çalıştığı 21 yılda il genelinde 6 bine yakın mezar taşı yaptığını da belirten Yüksel İnci, (43) “Mezar taşlarının yanı sıra mezar ustalığı da yapıyoruz. Bir mermer mezar taşının fiyatı 40 ile 50 YTL arasında değişiyor. Mezar mermerden olması halinde 750 YTL’ye mal oluyor. Eğer mezarın granit olması istenirse fiyat bin 500 YTL’den başlıyor. Bu zamana kadar yaklaşık 6 bine yakın mermer mezar taşı yaptım. Bunların bazılarına yazdığım yazılar beni oldukça şaşırttı. Örneğin dondurma yedikten sonra hayatını kaybeden birinin mezar taşına ailesinin isteği ile “Soğuk içti, dondurma yedi. Bu da bir bahaneydi” gibi ifade yazdım. Bazen de 10 kıta şiir yazdığım mezar taşı dahi oldu. Bu yazıyı yazarken de çok emek sarf ettim” dedi.

“MEZARLIKTA ÇALIŞIRKEN KORKUP KAÇANLAR OLUYOR”

Yaptığı işin mezarlıkta olması sebebiyle zaman zaman ilginç olaylarla da karşılaştığını belirten Yüksel İnci, “Mezarlıkta çalışan bir arkadaşımız mermer mezar yapılacak yerde kazma ile toprak üzerinde çalıyormuş. Bu sırada toprağın altının boş olması sebebiyle aniden mezarın bir kısmı çökmüş. Bu durumu gören çalışanda korkarak bölgeden kaçmış. Tabii daha sonra o da bu tür olaylara alıştı. 21 yıldan buyana bu işi yapıyoruz. Bu bizim işimiz. Artık biz buna alıştık” dedi.
İHA

Yorumlar...
  • erhan bati trakia yunanistan
    03/02/2009 17:59

    yorumum su olacak kulandiginiz uclar fiyatlari nekadar yunanistanda pahali

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir