Mezbahada Uygulamalı Kurban Kesim Kursu

29 Kasım 2008

Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol gereği Çanakkale Müftülüğü ve Halk Eğitimi Merkezi iş birliğiyle açılan kurban kesim kursu, yapılan uygulamalı kesimle sona erdi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hamit Saygılı, kurban kesim kurslarının 3 yıldan beri devam ettiğini belirterek, “Vatandaşlarımızın hayvanları Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak kesmelerini sağlamak amacıyla 3 yıldan bu yana kurslar düzenliyoruz. Büyük ilgi gören kurslarımızda 3 yılda 152 kişi kurban kesim belgesi almaya hak kazandı. Kurban kesiminin en iyi şekilde yapılmasının amaçlandığı bu yılki kursumuza da 42 kişi katıldı. Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’nda 1 hafta süren eğitimin ardından
kursiyerler pratiklerini geliştirmek için belediye mezbahasında kesim yaptı. Burada kursiyerlerimiz tek tek kurban keserek belge almaya hak kazandı. Bundan sonra da talep olması halinde kurslarımız açılmaya devam edecek” dedi.

Çanakkale Belediyesi Veterineri Cumali Ünlü de teorik olarak gerçekleşen kurs sonunda kursiyerlerle mezbahada uygulamalı kesim yaptıklarını ifade ederek, “Bu sayede vatandaşlarımız kurban bayramında ehil bir şekilde kurban kesimini öğreniyor. Bizler de kendilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.
Bu arada kursa katılanlar, çok şey öğrendiklerini ifade ederek, “Kurban kesimini bildiğimizi sanıyorduk. Ancak çok şeyi bilmediğimizi burada açıkça gördük. Kursu düzenleyenlere teşekkür ediyoruz” dedi.
Öte yandan, belgesi olmayanların kurban kesmesine izin verilmeyeceği hatırlatıldı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir