Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Ayrımcılık Yapıldığı İddialarına Açıklama Geldi

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Ayrımcılık Yapıldığı İddialarına Açıklama Geldi
26 Eylül 2013

Çanakkale’de Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’nda Roman vatandaşların çocuklarının aynı sınıfta toplanarak, diğer çocuklardan ayrıştırıldıkları iddialarına İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden açıklama geldi:

Çanakkale Olay Gazetesi’nin 24 Eylül 2013 tarihli; “Bu iddia çok tartışılır! Öğrencilere ayrımcılık mı yapılıyor?” başlıklı haberiyle ilgili Milli Eğitim Müdürü Sayın Dr. Şaban KARATAŞ başkanlığında ilgili milli eğitim müdür yardımcısı ve okul müdürünün katılımı ile yapılan değerlendirme toplantısında mevcut bilgi ve belgeler üzerinde yapılan incelemede, haberde bahsi geçen konuların anlatıldığı gibi olmadığı, haberin tek taraf dinlenerek, idarenin bu konudaki görüşüne başvurulmadan yapıldığı, kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği kanaatine varılmıştır.
Şöyle ki:
1. Okulda eğitim gören Roman vatandaşlarının çocuklarının tek bir sınıfta toplanarak diğer öğrencilerden ayrıştırılması gibi bir durum söz konusu değildir. Roman vatandaşlarının çocukları olan öğrenci sayımızın toplamı 2. Sınıflarda 26’dır. 2. Sınıflarda 5 şube vardır. Şubelere göre dağılımı ise; 2-A da 5, 2-B de 5, 2-C de 5, 2-D de 5, 2-E de 6’dır.
2. 2-B Sınıfındaki toplam 13 öğrencinin dağılımı 5 Roman vatandaşlarının çocukları 8 diğer çocuklar şeklindedir.
3. 2-B Sınıfında geçen yıl 20 öğrenci bulunmakta idi. Bu öğrencilerin 3’ü 2012-2013 öğretim yılında nakil gitti. 2013-2014 öğretim yılında 4 kişi değişik nedenlerden dolayı nakil yoluyla okuldan ayrılmışlardır. Bu nedenle 2-B Sınıfı öğrencilerinde azalma durumu oluşmuştur.
4. Müdürlüğümüze 23 Eylül 2013 günü öğleden sonra 3 öğrenci velisi gelmiş ilgili milli eğitim müdür yardımcısı ile görüşmüşlerdir. Görüşmede dile getirilen konular ilgili milli eğitim müdür yardımcısı aynı gün mahalline giderek okul yetkilileriyle görüşmüş, konuyla ilgilenmiş ve gerekli uyarılar yapılmıştır.
5. Anlatılanlar, okulumuzun yeni binasında eğitime başlandığının ilk gününde yaşanmıştır. Yeni binada eğitim-öğretime başlamanın heyecanı ve ilk günü oluşu dolayısıyla velilerin okul binasının içine alınmaması konusunda hassas davranılmıştır. Herhangi bir art niyet aranmamalıdır.Nitekim okula gidildiğinde bazı öğrenci velilerinin okul bahçesinde oldukları görülmüştür.
Ortada herhangi bir sorun olmadığı, olması halinde gereken her türlü tedbirlerin alınacağı konusunda velilerimizin kuşkusunun olmaması gerekir.
Çanakkale kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir