Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Mustafa Kemal Ortaokulu’nun İsim Değişikliği Açıklaması

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Mustafa Kemal Ortaokulu’nun İsim Değişikliği Açıklaması
21 Eylül 2013

Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mustafa Kemal Ortaokulu’nun isim değişikliği ile ilgili yerel basında çıkan haberler üzerine basın açıklamasında bulundu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

İlimiz merkezinde Barbaros Mahallesi’nde bulunan Mustafa Kemal Ortaokulu’nun isim değişikliği ile ilgili yerel basında çıkan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
1- Çanakkale ili merkez Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’nun (Ortaokul) yıkılarak yeniden yapılması ile ilgili Çanakkale Valiliği ile hayırsever Figen Yazılım Evi Ticaret Limited Şirketi ve Bimtel İletişim ve Bilişim Ticaret Limited Şirketi arasında düzenlenen ve 2011 yılı aralık ayında imzalanan protokolün 4. Maddesi “f” bendinde “inşa edilecek binaya her ne nam altında olursa olsun herhangi bir süre ya da şarta bağlı olmaksızın Hayırsever tarafından belirlenen isim verilecek ve bu isim, Hayırsever’in ortakları, ortakların tüm mirasçılarının müşterek yazılı muvafakatleri haricinde hiçbir şekil ve şartta değiştirilmeyecektir.” hükmü gereğince isim değişikliği tesis edilmiştir.
2- Okul binasının inşaatının bitirildiği ve ilgili firma tarafından geçici kabulün yapılması istenilmiş ve Müdürlüğümüz tarafından okulun eğitim öğretime hazır hale getirilmesi çalışmasına başlanılmıştır.
3- Figen Yazılım Evi Ticaret Limited Şirketi adına İsmail BAYRAKTAR 05/09/2013 tarihli dilekçe ile 24/12/2011 yılında imzaladıkları protokol gereği yapılacak okulun adının Şinasi ve Figen BAYRAKTAR olması talebinde bulunmuştur.
4- Konu, ilgili mevzuatı doğrultusunda İl Milli Eğitim Komisyonunun 10/09/2013 tarihinde yapmış olduğu toplantıda görüşülmüş ve toplantıya katılanların oy birliği ile “Mustafa Kemal Ortaokulu” isminin “Şinasi ve Figen Bayraktar Ortaokulu”, “Merkez İlkokulu” isminin de “Mustafa Kemal İlkokulu” olarak değiştirilmesi kararı verilmiş; akabinde Valilik Makamının 11/09/2013 tarih ve 105.03/2421707 sayılı onaylarıyla da uygun görülmüştür.
Yukarıdaki açıklamalar bir bütün olarak değerlendirildiğinde konuya ait tesis edilen işlem tamamen mevzuat doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsına karşı yapılan bir hakaret, saygısızlık değildir. İsmi ilimiz merkezinde yeniden yapılan başka bir okula verilerek yaşatılmaya devam edilmektedir. Gereken saygı ve hassasiyet gösterilmiştir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

[Görsel Kaynak: canakkaleolay.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir