‘Milli Mücadele Yıllarında Kent’ Sergisi Açıldı

07 Eylül 2009

Çanakkale Kent Müzesi?nde ?Milli Mücadele Yıllarında Kent? isimli sergi açıldı.

Kent Müzesinin giriş katında gerçekleştirilen serginin ilk gün buluşmasında serginin oluşum sürecini anlatan Kent Müzesi Yürütme Kurulu Koordinatörü Cevat İnce, ?Milli Mücadele hareketimizin 90. yılında, 90 yıl önce Çanakkale kentinde neler yaşandı sorusunun cevabını arayarak yola çıktık. Çalışmaya başladığımızda başvurduğumuz bütün yayımlar hemen hemen 1. Dünya savaşı sürecinde kenti doğrudan etkileyen deniz ve kara savaşlarına dayanıyordu. Pek çok kaynağa ulaşmamıza rağmen içeriğin, cephede yaşanan askeri taktik bilgiler ile siyasi tarihten oluştuğunu gördük. Milli mücadele dönemine ait yayımlarda kent çeperinde yer alan yerleşke ve bölgelerde geçen olaylara aitti. Kentte yaşanılan olaylara ait arşive dayalı bir çalışmaya ulaşamadık.

Bu süreçte ulaştığımız sözlü tarih röportaj tarzı çalışmalar ile 1. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele döneminde kentte görev yapan en kıdemli Deniz Subayı Nazmi Bey?in günlüklerinin satır aralarında kente ait bilgiler tespit ettik. İlave olarak işgal döneminde Çanakkale?de görev yapmış İngiliz askerlerine ait İngilizce yayınlarda, kente ait bilgilere ulaştık ve bu bilgiler ile kentte yaşanmış anılar üzerinden ?Milli Mücadele Yıllarında Kent? sergisini oluşturduk? dedi.

4 Ekim 2009 tarihine kadar açık kalacak olan sergi Pazartesi günleri hariç her gün müzenin açık olduğu 09.00 ile 17.00 saatleri arasında gezilebilecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir