Milli Taekwondocular Azize Tanrıkulu İle Server Tazegül Çanakkale’de

27 Ağustos 2008

2008 Pekin Olimpiyatları’nda tekvandoda gümüş madalya kazanan Azize Tanrıkulu ile bronz madalya kazanan Servet Tazegül, Çanakkale’de düzenlenen Minikler Türkiye Tekvando Şampiyonası’nın seremonisine katıldı.

Milli sporcular, burada folklor ekibinin gösterisiyle karşılandı. Çanakkale Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk tarafından boyunlarına asılan çiçeklerle spor salonuna giren milli tekvandocular, içeride de alkışlar ve tezahüratlarla moral buldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, Pekin Olimpiyatları’nda tekvandoda alınan başarının önemine değinerek tekvando sporunun her geçen gün emin adımlarla yoluna devam ettiğini söyledi. Minikler Türkiye Tekvando Şampiyonası’nı Çanakkale’de yapmalarının ayrı bir öneminin olduğunu da belirten Metin Şahin, “Şehitler diyarı Çanakkale’de böyle bir etkinliği yaparak atalarımıza vefa borcumuzu yerine getirmek istedik. Pekin’de madalya alarak Türkiye’ye dönen sporcularımız da özellikle ilk olarak Çanakkale’ye gelip atalarının şehit oldukları bu yerleri ziyaret ederek onlara vefa borçlarını ödediler” diye konuştu.

Öte yandan, 2008 Pekin Olimpiyatları’nda tekvandoda bayanlar 57 kiloda gümüş madalya alan milli sporcu Azize Tanrıkulu, Türkiye’ye dönüşünde gazetelerde gördüğü Şırnak’a beden eğitimi öğretmeni olarak atanma haberi karşısında oldukça şaşırdığını belirterek, “Spor yapmasaydım Türkiye’nin neresinde olursa olsun öğretmenlik yapmayı düşünürdüm. Çünkü bu benim mesleğim. Şimdi spor hayatıma devam ediyorum. Hedeflerim gittikçe büyüdü. 2012 Olimpiyatları’nda altın madalya alabilmek için çalışacağım. Önümüzde dünya şampiyonası var. Bunun için daha iyi çalışmam gerekiyor. O yüzden Şırnak’a gidemeyeceğim. Biz Antalya’da yaşıyoruz ve bizim kamplarımız Antalya ile Ankara’da oluyor. Bu sebeple Ankara yada Antalya çıksaydı buralarda öğretmenlik yapacaktım” şeklinde konuştu.
Halen altın madalyayı son anda kaçırmanın üzüntüsünü yaşadığını da belirten Azize Tanrıkulu, “Ben bu maça çok inanarak çıkmıştım. Taktiğimiz son ana kadar maçı başa baş götürüp son saniyede vurup maçı bitirmekti. Bu olmadı. Nasip değilmiş demek ki. Tabii yanı başımda olimpiyat şampiyonunu görünce halen üzülüyorum. Ancak yine de ülkeme gümüş madalya getirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Onların sayesinde bu yere kadar geldim. Biz orada tek başımıza dövüşüyor olabiliriz ancak arkamızda hocalarımız, antrenörlerimiz ve Türk milleti var. Bundan sonraki hedefim ise son anda kaybettiğim altın madalyayı ilk olimpiyatlarda yeniden kazanmak. Bunun için de çalışmalarıma şimdiden başlayacağım” ifadelerini kullandı.

Olimpiyat üçüncüsü Servet Tazegül de Türkiye’ye madalya getirmenin sevincini yaşadıklarını söyledi.
Törenin ardından Türkiye’nin gururu olan sporculara çeşitli hediyeler verildi. Milli tevandocular Azize Tanrıkulu ile Servet Tazegül, daha sonra Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı ziyaret etti.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir