Mimarlar Odası Başkanı Sevil Ural, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

Mimarlar Odası Başkanı Sevil Ural, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu
06 Eylül 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 04 Eylül 2013 Çarşamba günü Çanakkale Mimarlar Odası Başkanı Sevil Ural konuk oldu.

“Mimarlar Sergisinin Süreci ve Mimarlık” sohbet konusu ile Sevil Ural Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Kentte Mimarlar sergisinin 3 ay boyunca izlenebilme olanağı bulmasından duyduğu sevinci paylaştı. Mimarlar sergisinin ortaya çıkma serüvenini paylaşan Sevil Ural, Mimarlar Odası olarak ellerinde birikmiş malzemenin bir sergi için yeterli olabileceğini düşündüklerini ve serginin oluşmasında bu arşivin ve N. Ali Hacıalioğlu’nun ÇEYAP arşivinin görsel katkı sağladığını söyledi.

Mimar Sevil Ural, 1987 yılında kentteki ilk bürosunu açtığını ve kentteki 7- 8 mimardan birisi olduğunu söylediği konuşmasında ilk senelerinde kendisini tanıtabilmek için büyüklerinden az fiyatla çalıştığını söyledi. Günümüzde ise Mimarlar Odası’nın kentte varlığı ile birlikte fiyat politikalarının belli bir düzende olduğunu ve genç meslektaşlarının bu düzenlemeler ile haklarının en azından fiyat politikaları olarak korunabildiğine sevindiğini söyledi. Mimarlığın zor bir meslek olduğunu, Fikir ve Sanat eserleri kanuna tabi olan mimarların yaptıkları binaların üzerinde oynama hakkının sadece ilk müellifin hakkı olduğunu, geçmişte ise bu durumun olmamasından kaynaklı zorluk çektiklerini söyledi. Geçmişten bu güne değişmeyen zorlukların başında ise herkesin kendisini mimar olarak görmesinin geldiğini söyleyen Ural, mülk kullanıcılarının mimarlara yardımcı olmak adına fikirlerini beyan etmelerinin önemli olduğunun altını çizerken toplum geleneklerinin ve alışkanlarının çizimler için gözetilmesi gerektiğini söylerken kullanım kolaylığının da mimarinin en büyük hedeflerinden biri olması gerektiğini belirtti. Mimarların çok hassas olması gerektiğini savunan Ural, kent tasarlanmasında söz sahibi olan meslektaşlarının bu hassasiyetleri sayesinde kentin estetik görünmesini sağlayabileceklerini söyledi. Sevil Ural’ın paylaşımlarının ardından sohbet konukların katılımı ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi Arşivi’nde 11 Eylül 2013 Çarşamba günü saat 18.00’da Levent Bingöl tarafından “Çanakkale Troas Arkeoloji Buluşması Dia Gösterisi” gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir