“Mitoloji, Efsaneler ve Halk Öyküleri” Söyleşisi Gerçekleşti

11 Kasım 2015

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Kültür söyleşileri başladı. Söyleşiye konuşmacı olarak Prof. Dr. Sevinç Özer katılırken Söyleşilerin ilk konusu; mitoloji efsaneler ve halk öyküleri oldu.

Bir din veya halkın kültüründe tanrılar, tanrıçalar, kahramanlar, evren ve insan yaradılışına dair tüm sözlü ve yazılı efsane birikimlerinin doğuşlarını, anlamlarını yorumlayıp inceleyen ve sınıflandıran çalışmalar bütünü mitoloji olarak değerlendirilmektedir.

Gerçekten olmuş gibi kuşaktan kuşağa aktarılan doğaüstü olaylar olabildiği gibi çoğunlukla gerçekten yaşanmış olaylara ya da kişilere dayanan yazılara efsane denilmektedir. Toplumsal iz bırakmış bir olay ya da yazınsal ürünün sözlü kültürde bıraktığı derin etkilerden kaynaklanarak ortaya çıkan ürünlerin genel adına da halk öyküleri denilmektedir. Yapılan söyleşide bu üç kavramda ayrıntılı olarak anlatılmış, soru – cevap şeklinde söyleşi devam etmiştir.

Yoğun katılımcının olduğu bu söyleşinin ikincisi 19 Kasım 2015 tarihinde tiyatro ve oyun yazarlığı başlığı altında Pembe Akgün tarafından Kent Konseyi salonunda saat: 17.30’da gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir