Moldova İstanbul Başkonsolosu Çanakkale'de

Moldova İstanbul Başkonsolosu Çanakkale'de
20 Mayıs 2009

Moldova Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu Sergiu Goncerenco, Moldova’nın Türk işadamları için çok önemli bir köprü görevi gördüğünü belirtti.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere öğle saatlerinde Çanakkale’ye gelen Moldova Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu Sergiu Goncerenco, ilk olarak Vali Abdülkadir Atalık’ı ziyaret etti. Ziyarette bir konuşma yapan Başkonsolos, “İstanbul’da yeni kurulan bir başkonsolosluğuz. Bana bağlı olarak bölgede 8 il bulunuyor. Bunların içinde Çanakkale de yer alıyor. Bu sebeple Çanakkale’yi ziyaret etmek amacıyla buraya geldim. Türkiye ile Moldova arasında sıkı bir iş birliği var. 2 ülke arasında ekonomik, kültürel, siyasal ve bilimsel olmak üzere 32 sözleşme bulunuyor. Türkiye ile Moldova arasındaki ithalat ve ihracat ilişkileri de çok iyi yerde bulunuyor. Türkiye Moldova’da ihracatta 11, ithalatta da 7. sırada yer alıyor. Ticari anlamda ise Türk ve Moldovalılardan oluşan 700 şirket çalışmalarını sürdürüyor. Moldova, Türk işadamları için çok iyi bir köprü görevi görüyor. Moldova’da açılan 3 fuarda işadamları firmalarını en iyi şekilde tanıtma fırsatı buldu” dedi.

Başkonsolos Sergiu Goncerenco, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde 40 bin Moldovalının çalıştığını hatırlatarak, “2008 yılında kurulan başkonsolosluğumuz sayesinde onların bütün işlemlerini en kısa sürede yapmaya gayret ediyoruz. Ayrıca iki ülke arasındaki kültürel iş birliği de gelişerek devam ediyor. Moldova ile Türkiye arasında imzalanan eğitim sözleşmelerine göre öğrencilere çeşitli burslar veriliyor” diye konuştu.
Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, başkonsolosun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek kendisine Çanakkale fotoğraflarından oluşan bir kitap hediye etti. Konuk başkonsolos daha sonra belediyeyi ziyaret etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir