Mübadil Aileler 86 Yıl Sonra Küçükkuyu’da Buluştu

Mübadil Aileler 86 Yıl Sonra Küçükkuyu’da Buluştu
28 Temmuz 2009

1923 yılında şimdi Makedonya sınırları içinde yer alan Florina kentinden mübadele nedeniyle göç ettirilen Elmas ve aynı ailenin farklı soy ismini alan Budak ailelerinin günümüzde yaşayan üyeleri 86 yıl sonra Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi Küçükkuyu beldesinde bir araya geldi.

1923 yılında devletler arasında imzalanan mübadele anlaşmasıyla Makedonya topraklarındaki Florina kentinden Türkiye’de gösterilen şehirlere yerleştirilen ailelerin bir kısmı Çanakkale’nin Ezine ilçesine yerleşirken, bir kısmı da Bursa’ya yerleşti. Ailenin Hollanda’da yaşayan bireyi İş Adamı Cengiz Elmas yaptığı çalışma ile ilk olarak ailenin soyağacını hazırladı. Cengiz Elmas daha sonra mübadil ailenin Türkiye’de yaşayan ve iki soyisimde hayatlarına devam eden aile fertlerine ulaşarak 86 yıl sonra bireyleri Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde bir araya getirdi.

Buluşmayı organize eden Cengiz Elmas, uzun yıllardan bu yana ailenin kökeni ve soyu hakkında çeşitli araştırmalar yaptığını belirterek, “İlk olarak ailemizin kökeninin geldiği Florina kendine gittim. Ancak orada ailemizden bir eser bulamadım. Orada Müslüman çoğunluktan geriye sadece evler ve binalar kalmış durumda. Daha sonra mübadele ile Türkiye’ye gelen yakınlarımıza ulaşmaya ve soy ağacını işlemeye başladım. Bu yıl ailenin yaşayan bütün üyelerine ulaştım. Ailemiz mübadele sonrasında iki soy adı almış. 86 yıl sonra ailenin büyük bir kısmını burada görmek hepimizi çok sevindirdi” dedi.

Öte yandan çoğu birbirini ilk kez gören akrabalar Küçükkuyu’da eğlenerek birbirleriyle hasret geçirmenin keyfini yaşadılar.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...
  • ergül özmukan
    10/02/2010 14:36

    BEN BABA TARAFI MUKALARDAN VE ANNE TARAFI GROPÇELERDEN OLAN VE FLORİNADAN MÜBADELE OLARAK GÖÇEN ANNE VE BABANIN ÇOCUĞUYUM. BABA DEDEM HAMİT VE ANNE DEDEM ELMAS AYVALIĞA YERLEŞMİŞ DAHA DONRADA MANİSA YA YERLEŞTİĞİMİZDEN ORADA OTURMAKTAYIZ. OLURYA SAĞ OLAN BÜYÜKLER BELKİ BU LAAPLARI HATIRLAYABİLİR. YAZIŞIRSAK SEVİNİRİM. TÜRKİYEYE YERLEŞEN TÜM GÖÇMENLERE, FLORİNA GÖÇMENLERİNE SEVGİ VE SELAMLAR

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir