“Muhalif Basın En Çok İktidara Lazım”

03 Kasım 2016

CHP Merkez İlçe Başkanı Dr. Celal Karakaş, Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyon ve son gelişmeler hakkında bir basın açıklaması düzenledi.

Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyon sonrasında, Çanakkale’nin gazeteye yoğun destek gösterdiğini söyleyen Karakaş, “Çanakkale’de son günlerde Cumhuriyet gazetesi bulmak çok güç. Biraz geç bir zamana bıraktık ve gazete bulmakta zorlandık, elimizdekiler bugünün son gazetesi” dedi. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında basın organlarının duruşu ile gücünü gösterdiğin belirten Karakaş; “Toplumun nefes alması için özgür basın olmazsa olmazımızdır. Cumhuriyet gazetesi Türkiye’nin sembol kurumlarından biridir. Çok darbe dönemi yaşamıştır. Cumhuriyet gazetesi yaşanan her darbe sonrası da bunun bedelini ödemiştir. Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı ve birçok diğer gazeteci suikastlar sonrası hayatlarını kaybetmişlerdir. Laiklik, çağdaşlık, özgürlük için yayın hayatında anti laik anti gerici düşüncelerle sürekli olarak mücadele etmiştir. Çok şükür şimdi dimdik ayaktadır. Ne olduğunu bilmediğimiz bir savaş dönemi yaşıyoruz. Çok kritik bir süreçten geçiyoruz. “ diye konuştu.
Cumhuriyet gazetesine yapılan baskı sonrasında tek sesli medya ile karşılaşacağını belirten Karakaş, son olarak; “O zaman doğru olmayan, toplumu tek taraflı bilgilendiren, iktidarı alkışlayan bir medya ile karşılaşacağız. Muhalif basın, muhalefet için değil aslında iktidar için daha çok lazımdır. İktidar muhalif basın ile, yanlışları değerlendirip daha iyi farkına varabilir. CHP olarak medya özgürlüğünü, aynı düşüncede olmasak ta herkesin ifade özgürlüğünü sonuna kadar savunuyoruz.” dedi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir