Muharrem Orucu İftarları Sona Erdi

27 Ekim 2015

Çanakkale Kent Konseyi Mahalle Meclisleri ile Pir Sultan Abdal Tanıtım ve Kültür Derneği’nin ortaklaşa Esenler Mahallesi Cem Evi’nde gerçekleştirdiği Muharrem Orucu iftarları sona erdi.

Pir Sultan Abdal Kültür ve Tanıtma Derneği Çanakkale Şube Başkanı Mustafa Korkmaz; “Biz on iki gün boyunca merkez cem evinde oruç açma yemeği düzenledik. Kent Konseyine bu süre içinde belli günlerde vermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz. Bizimle birlikte bu çalışmayı yapmasından dolayı Kent Konseyine çok teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de Kent Konseyimizin bize yardımcı olacağını ümit ediyoruz” dedi.

Çanakkale Merkez Cem Evi Dedesi Nurettin Gedikoğlu; “Muharrem ayı 1400 yıl evvel peygamber torunu olan Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da şehit edildiği günün adıdır. Peygamberimizin torunu 1400 yıl evvel, Yezid ve Muaviye tarafından Kerbela’da şehit edilmiştir. Hazret Hüseyin’in kerbelaya gidişi, hilafet, makam davası değildi. Hazreti Hüseyin’in davası insanlık davasıydı. Peygamberimizin saadet İslam’ını cahiliye dönemine götürmek isteyenlere karşı Hazreti Hüseyin’in başkaldırmasıydı. Hazreti Hüseyin’in davası insanlık, barış, kardeşlik, mazlumların davasıydı. Hazretti Hüseyin haktan, hukuktan, mazlumdan yanaydı. Bu ay çok kutlu bir ay. Muharrem orucu on peygamberin kurtuluş günlerine denk geldiği için Aleviler’de İslam inancına farz olan şükrani oruçlarını Muharrem yasıyla birleştirmiş Hazreti Hüseyin’in yasıyla birleştirmiş ve yas matem orucu olarak tutmaya başlamışlardır. Alevilerin tek şiarı var Hazreti Hüseyin’in yolundan gitmek. Hazreti Hüseyin’in yolu da insanlık yoludur. Alevilerin bugün tek çabası haktan, adaletten, hukuktan yana olmaktır. Nerede insanlar, mazlumlar zulüm görüyorsa nerede insanlık için bir olumsuzluk varsa Aleviler o mazlumların davası için orada olacaklardır. Aleviler bugün insanlık için varlar yarında insanlık için var olacaklar.” dedi.

Kent Konseyi Mahalle Meclislerinin desteklediği Muharrem Orucu, 31 Ekim’de 14-16 saatleri arasında Cem Evi’nde yapılacak olan geleneksel Aşure Çorbası paylaşımıyla sona erecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir