Muharrem Yasa, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

10 Ocak 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde gerçekleşen 2014 senesinin ilk çarşamba etkinliğine “Kemalpaşa Mahallesi” sohbet konusu ile Muharrem Yasa konuk oldu.

08 Ocak 2014 Çarşamba günü Kent Müzesi’nde gerçekleşen etkinlikte, terzilik ile başladığı meslek hayatına 1960 senesinden bugüne kadar konfeksiyon işi ile devam eden Muharrem Yasa konuk oldu. Sohbette Türkiye’nin önemli markaları ile çalıştığını söyleyen Yasa, günümüzde geçmişteki kumaşların kalitesini yakalamakta zorlandığını sözlerine ekledi. Meslek yaşamının ilk yıllarında terzilik mesleğinin daha revaçta olduğunu konfeksiyoncuların çoğalması ile bu mesleğin öldüğüne değin Yasa, dönemin çarşı esnaflarının isimlerini de sohbetinde konuklar ile paylaştı. Meslek hayatı boyunca borcuna daima sadık olduğunu, kendisini mesleğine adadığını işinin uzun soluklu olmasını da bu özelliklerine borçlu olduğunu söyledi. Günümüzde halen Çarşı esnaflarından olan kişilerin de kendisinin yanında çıraklık yaptığını söyleyen Muharrem Yasa, kentin pek çok siyasi kimliğinin de kendisinin müşterisi olduğunu, müşterilerin kendisine olan güvenlerini “Aynaya bile bakmadan sadece benim gözlerime bakarak” alışveriş ederlerdi diyerek ifade etti. Sohbet, konukların eski Çarşı esnafına dair soruları ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 15 Ocak 2014 saat: 18.00’da Sezai Sarıoğlu “Ayna Korkusu ? Mitoloji, Tarih, Gerçek Hayat ve Kent” başlıklı kent sohbeti ile konuk olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir