Muhtar Özkan Vural: “Çanakkale’de Kontrollü Göç Alan Tek Mahalleyiz”

06 Eylül 2012

Çanakkale İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı Özkan Vural, mahalle nüfusunun son 10 yılda yüzde 60 oranında arttığını belirterek “Çanakkale’de kontrollü göç alan tek mahalleyiz” dedi.

Çanakkale’de inşaat yoğunluğunun artmasına bağlı olarak en fazla nüfus Barbaros ve Esenler Mahallelerinde arttığı gözlenirken İsmetpaşa Mahallesi’ndeki nüfus artışı da dikkat çekiyor. Adresi Dayalı Nüfus Sistemi kayıtlarına göre; İsmetpaşa Mahallesi’ndeki nüfusun 20 bin dolaylarında bulunduğunu kaydeden Muhtar Özkan Vural “Konut sayısı arttıkça nüfus da kendiliğinden artıyor. Ancak bu artış kontrolsüz bir artış değil. Aksine kontrollü artış. Hızlı göç alıp handikap yaşayacağımıza böylesi belki de daha iyi. İnsanlar birbirini eski Çanakkale gibi tanıyor. Düğün, doğum, cenaze gibi durumlarda güzel dayanışma örnekleri sergileniyor. Hızlı göç alan yerlerde rastlanan kültür yozlaşması İsmetpaşa’da yok.” dedi.

İsmetpaşa Mahallesi’nde yapılaşmanın ençok Sosyal Konutlar ve K. Sanayi bölgeleri seyir ettiğini anlatan Muhtar Özkan “Sakin mahalle olmamıza rağmen konut bedelleri ve kira fiyatları çok ucuz değil. Ortalama kira bedelleri 500 ile 600 TL arasında. Konutlar deniz manzaralı diğer mahallelerdeki evlerin fiyatına yakın satılıyor. Bütün bunlar bize şunu gösteriyor; İsmetpaşa tam bir yaşam alanı. Batı ülkelerinde yoğun olan yerler değil arka sokaklar daha değerlidir. Çünkü oralar yaşam alanlarıdır. İsmetpaşa bu anlamda batı ülkelerindeki şehirleri andırıyor” diye konuştu.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir