Mürefte Depreminin 100. Yıl Dönümü Sempozyumu Hazırlıkları Sürüyor

18 Ağustos 2012

9 Ağustos 1912 Mürefte depreminin (Mw=7.4) 100. yıldönümü sempozyumu 13-14-15 Eylül 2012 tarihlerinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Troya Kültür Merkezi’nde yapılacak.

1912 yılında Mürefte’de meydana gelen depremleri ve etkilerini tartışmak üzere bilim insanlarını bir araya getirmek ve gelecekte bu bölgede neler yaşanabileceğini ortaya koymanın amaçlandığı sempozyumda çok sayda bilim insanı bilgilerini paylaşacak. Sempozyumdaki oturumlarda “1912 Mürefte Depremi”, “Gelibolu ve Biga Yarımadaları Sismotektoniği”, “Tarihsel ve Toplumsal Yönleriyle 1912 Depremi”, “”1912 Mürefte Depreminde Tsunami İzleri ve Bölgede Tsunami Potansiyeli”, “Gelibolu ve Biga Yarımadaları’nın Depremselliği”, “Gelibolu ve Biga Yarımadalarının Kuvvetli Yer Hareketleri Dağılımları” ve “Gelibolu ve Biga Yarımadalarında Enerji Birimi” konuları ile alınacak.

Diğer yandan sempozyumda depremin olduğu dönemde aynı zamanda Balkanlarda ortaya çıkan isyanlar ve buna bağlı Balkan Savaşları’nın da depremlerle beraber tarihsel ve sosyolojik etkileri de ele alınacak. Bölgede varolan enerji birikiminin, deprem etkinliğinin, Tsunami oluşum tehlikesinin, bölgenin tektonizmasının, kabuksal deformasyonun tartışma olanağı bulunacağı bu toplantı sonunda 1912 Mürefte Depremleri, 100. yılında anılmış ve araştırıcılar açısından geniş kapsamlı bir kaynak kitap oluşturulmuş olacak.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir