MÜSİAD Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Osman Yıldız Ülke Gündemini Değerlendirdi

MÜSİAD Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Osman Yıldız Ülke Gündemini Değerlendirdi
24 Aralık 2013

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Çanakkale şubesi Başkanı Ali Osman Yıldız, yazılı bir açıklamayla ülke gündemini değerlendirerek yolsuzluk ve rüşvet iddiaları sebebiyle başlatılan soruşturmayla ilgili gelişmelerin ekonomiye olumsuz yansıdığını dile getirdi.

Yıldız’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

MÜSİAD kurulduğu günden bu güne, hakkın ve hukukun adaletin ve eşitliğin barışın ve güvenin, refahın ve mutluluğun yanında olmuş bu değerlerin ülkemizde kökleşmesi için çalışmış ve gerektiğinde sorumluluk almaktan kaçınmamıştır.
Medeniyetimizden beslenen birlik ve beraberlik ruhuyla ülkemizin maddi ve manevi yönden gelişmesine katkıda bulunmak en önemli misyonumuzdur.
İş adamları olarak, ülkemizin geleceğine daha fazla yatırım yapabilmemiz için temel beklentimiz; büyük bedeller ödeyerek elde ettiğimiz huzur, güven ve istikrar ortamımızın devamı daha hızlı ve adil işleyen bir yargı sistemi ve bireysel hak ve özgürlükleri daha gelişmiş bir Türkiye’de yaşamaktır.
Bu çerçevede, gezi olaylarında başlayarak sonuçlarıyla ekonomimize olumsuz yansımaları olan gelişmeleri de, yakinen izliyoruz.
Son olarak yolsuzluk ve rüşvet iddiaları sebebiyle 17 Aralık 2013 günü başlatılan soruşturmayla oluşan ortamı da adli boyutunu ayrı tutmak kaydıyla, ülke ekonomimize ve güven ortamına verdiği ve vereceği zararlar bakımından, tüm kamuoyu ile birlikte endişeyle takip ediyoruz.
Özellikle belirtmek isterim ki nerede ve kim tarafından gündeme getirilirse getirilsin muhtevası ve muhataplarına bakılmaksızın yolsuzluk ve rüşvet iddialarının sonuna kadar araştırılması hepimizin ortak arzusudur. Bu sürecin yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkesinden taviz verilmeden, kurumların görev alanları içinde takip edilmesi zorunludur.
Yerel seçimler, ardından Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler sürecine girdiğimiz bu günlerde bu soruşturma sebebiyle yaşananların ekonomimiz dahil olmak üzere beklenmedik yansımaları kamuoyunda doğuracağı muhtemel etkiler bakımından siyasal alana yönelik ciddi bir çalışma olarak algılanmaktadır buna izin verilmemelidir.
Dünyanın ve özellikle Avrupa’nın en büyük ekonomilerini olumsuz etkileyen küresel ekonomik krize rağmen Türkiye, istikrarlı büyümesini sürdürmektedir. Kaynaklarımızın ve değerlerimizin hoyratça heba edildiği, kısır tartışmaların ve sonu gelmez tahriklerin yaşandığı sisli yıllar gerilerde kalmıştır.
MÜSİAD olarak siyasi ve ekonomik kazanımlarımızı önceleyen bir yaklaşımla herkesi bu gelişmeleri bir kez daha değerlendirmeye davet ediyoruz.
Temelinde tamamen adli bir soruşturma olan söz konusu iddiaların ardından anlaşılmaz bir şekilde, bunun ekonomik beklentilere yansıtılması sonucu Dolar/TL kuru 2.10 ile tüm zamanları en yüksek seviyesine ulaştı borsada %7,5’lara varan düşüşler yaşandı gösterge tahvil faizi 0,8 puan artarak %9,6 seviyesine yükseldi.Sadece faizdeki bu 0,8 puanlık artış bile ekonomimize 8 milyar TL’lik ek bir yük getirmiş durumdadır.
Tam bu noktada sormak istiyorum hiç kimsenin itirazı olmayan ve kendi mecrasında yürüyecek adli bir operasyonun ülke ekonomimize yansıması böylemi olmalı ? Bu durumu ne anlayabiliyoruz nede doğru buluyoruz.
Uluslararası arenada ülkemize yönelik algıları olumsuz yönde etkileyen bir itibarsızlaştırma operasyonunun belirli çevreler tarafından manipüle edildiği intibası, kamuoyunda yaygın bir kanaat, gerekçeleri ile birlikte hızla ortadan kaldırılmalıdır.
İş dünyası olarak 2023 vizyonuna kilitlendiğimiz bu günlerde ülkemizin ve evlatlarımızın geleceği için birbirimize daha fazla kenetlenmeli, aklıselim ile huzur, güven ve istikrar ortamımıza hep birlikte sahip çıkmalıyız.

Ali Osman YILDIZ

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir