Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’nun İnşaatına Başlandı

04 Eylül 2012

Çanakkale il merkezinde depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılarak yıkılan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’nun yerine yapılacak yeni okul ile ilgili inşaata gecikmeli de olsa başlandı.

Van’da meydana gelen depremin ardından Çanakkale’deki okulları yakın takibe alan Çanakkale Valiliği 2011/2012 eğitim öğretim yılının başlamasının ardından il genelindeki okulları yakın takibe almış ve bunlar içerisinde depreme dayanıksız olanları tek tek tespit etmişti. Yapılan incelemeler sonunda il merkezinde 41 yıl önce eğitim öğretime başlayan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu depreme dayanıksız olduğu gerekçesi yerine yenisinin yapılacağı açıklanarak yıkılmıştı. Okulun yıkılmasının ardından Çanakkaleli hayırsever işadamı İsmail Bayraktar büyük bir özveri örneği göstererek Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’nun yapımını üstlenmişti. 2012/2013 eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi planlanan okul inşaatına projelendirme çalışmaları sırasında yaşanan zemin etüdü ile ilgili sorunlar sebebiyle başlanamamıştı. Yapılan çalışmaların tamamlanmasının ardından okulların açılmasına kısa bir süre kalan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’nda inşaat çalışmalarına başlandı. İhaleyi alan firma yetkilileri sabah saatlerinde temel ile ilgili çalışmalarına başladı. Kepçe ile yaklaşık 2-3 metre zemine inen ekipler okulun temeline jet beton sistemi ile beton atılacağını açıkladılar. Beton işlemenin ardından temel çalışmalarına geçileceğini belirten yetkililer inşaatının da ardından hızla ilerleyeceğini açıkladılar. 2012/2013 yılında eğitim öğretime başlaması düşünülen okulun 18 derslikli ve 2 katlı olması, yaklaşık da 1,5-2 milyon TL’ye mal olması planlanıyor.

Bu arada yine depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile yıkılan Merkez İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alanda da inşaat çalışmaları ile ilgili projelendirme işlemlerinin devam ettiği ve burada da çalışmalara kısa sürede başlanıp 2012/2013 eğitim öğretim yılında hizmete girmesinin planlandığı öğrenildi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir