Müttefik Güçlerinin Gelibolu Yarımadasını Terk Edişinin 97.Yıldönümü

09 Ocak 2013

Müttefik Güçlerinin Gelibolu Yarımadasını terk edişinin 97.yıldönümü nedeniyle Alçıtepe Köyü’nde tören düzenlendi.

Program Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği (ÇATUD) Başkanı Sefer Göztepe, 8.5 ay süren savaşın ardından son düşman askerinin 9 Ocak 1916 tarihinde Gelibolu’yu terk ettiğini belirterek, “Geldikleri gibi gittiler” dedi.

Vali Vekili Bekir Sıtkı Dağ konuşmasında “Her karış toprağında birer destan yazı olan şüheda toprağının anısını bugünlerden gelecek nesillere taşıyabilecek en ufak etkinliklere bile gerçekten ihtiyacımız var. Bu etkinlikleri organize eden emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum. Biz onlar için neler yapsak azdır. Dişini tırnağına takmanın ötesinde canını ortaya koyarak bugünkü yaşadığımız vatanı bize emanet eden mübarek ecdadımıza bu borcumuzu bir şekilde ödemeye çalışıyoruz. Denizde başlayıp karada devam eden fakat her defasında milletin tek yumruk halinde Çanakkale Ruhu ile cevap verdiği Çanakkale Savaşlarının, gazilerinin ve şühedanın hiçbir zaman hakkını ödememiz mümkün değil. Ancak onlara dualar göndererek görevimizi evlat olarak yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu. Alçıtepe Köyü sakinlerinden Sıtkı Aldıkaçtı 1962 yılında başından geçen bir anısını anlattı. Ardından köyde yaşayan 72 yaşındaki Emine Haras okuduğu şiir ile katılımcılara duygulu anlar yaşattı. Halk Oyunu gösterisi ve 2.Kolordu Komutanlığı Bölge Bandosu tarafından verilen konserinin ardından tören sona erdi.

Düzenlenen törene, Vali Vekili Bekir Sıtkı Dağ, Vali Yardımcısı Alper Faruk Güngör, Eceabat Kaymakamı Mehmet Akçay, 2.Kolordu Komutanlığı Genel Sekreteri Personel Albay Yaşar Kılıç, Çanakkale Boğaz Komutanlığı Üst Savunma Birlik Komutanı Deniz Albay Gökhan Göktaş, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Yarbay Hakan Başakçı, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Yasir Manisar, Orman ve Su İşleri 3.Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Sinan Okumuş, ÇATUD Başkanı Sefer Göztepe, Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şubesi üyeleri, alan kılavuzları, TEMAD Üyeleri ile daire amirleri, öğretmenler ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

[Kaynak: canakkale.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir