Müzebüs’ün yeni durağı Çanakkale

12 Aralık 2017

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objeyle Türkiye’nin her yanındaki öğrencilerle buluşan Müzebüs, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna Erzincan’dan başladı. Bu eğitim ve öğretim yılında 28 ilde 130 okulu ziyaret edecek olan Müzebüs’ün yeni durağı Çanakkale oldu.

Kısıtlı imkanlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. 15’inci eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başlayan Müzebüs, Çanakkale’de öğrencilerle buluşuyor. Müzebüs’ün Çanakkale turu, 11 Aralık tarihinde Biga ilçesinde Hüseyin Onan İlkokulu ile başladı. Müzebüs, 12 Aralık tarihinde yine Biga ilçesinde Gümüşçay Atatürk Ortaokulu’nda devam etti. 13 Aralık tarihinde Merkez Çanakkale Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu’nu ve 14 Aralık tarihinde Lapseki ilçesinde Adatepe Ortaokulu’nu ziyaret edecek. Müzebüs son olarak 15 Aralık tarihinde Lapseki ilçesinde Çardak Ortaokulu’na konuk olacak.

Müze görmeyen çocuk kalmayacak
Yola çıktığı günden bu yana 2.049 okulun 439.711 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 28 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor. Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.
Müzebüs hakkında:
Yılda 28-30 il dolaşan Müzebüs her ilde Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla seçilmiş okullarda uzun süre kalabiliyor. Müzebüs’te iki eğitmenin yanı sıra 70 obje hakkında bilgi ve belge de bulunuyor. Çocuklar objeleri yakından görebildikleri gibi onlara dokunabiliyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir