“Müzik onun hayatında yeni bir yol açtı…”

“Müzik onun hayatında yeni bir yol açtı…”
15 Ocak 2018

Troya Çevre Derneği ile Troya Yenilenebilir Enerji Kooperatifi tarafından düzenlenen ortak etkinlikte, ünlü piyanist Beril Zorlu sahne aldı. Beril Zorlu’nun müzik performansı dinleyenleri büyüledi.

Troya Çevre Derneği ile Troya Yenilenebilir Enerji Kooperatifi tarafından düzenlenen ortak etkinlikte, ünlü piyanist Beril Zorlu verdi. ‘Müzik ve Engelsiz Yolculuğum’ konseri veren 19 yaşındaki piyano sanatçısı otizmli Beril Zorlu, sunduğu piyano resitali ile müzikseverleri kendisine hayran bıraktı. İzmir’de Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği’nde (ODER) yöneticilik yapan Beril’in annesi bilişim uzmanı 45 yaşındaki Yeşim Zorlu, konser öncesi yaptığı konuşmada kızının otizm teşhisi alarak eğitime başladığını söyledi. Çanakkale’de konser verdikleri için mutlu olduklarını söyleyen Yeşim Zorlu; “Çanakkaleliyim ve memleketimde bulunduğum için çok mutluyum. Beril özel bir bireydir. Otizm denen şey öyle kısaca anlatılacak bir şey değildir. Ama aslında aileler için değişen bir hayat demektir. Biz çok şanslıyız bu süreci eşimle birlikte devam ettirdik. Yine çok şanslıyız Beril gibi bir kızımız var. Onun bu başardıkları bizim çok önemli. Müzik onun hayatında yeni bir yol açtı. Onu böyle görmek çok gurur verici. Akranlarıyla bir arada olması için çok çaba sarf ettik. Özel eğitimi destekleyici pek çok aktivitede bulunduk. Beril’in kendi bireysel eksikliklerini gidermek için hem özel eğitim, hem genel eğitim, ilkokul, ortaokul, hem de müzik eğitimi için çaba sarf ettik. Bu hiç kolay olmadı. Çünkü otizm çok bilinmeyenli bir konu. Müzik öğretmeni bulmak, Beril’i sınıfına kabul edecek öğretmen bulmak çok zordu. Bütün bunları yaşadıktan sonra zaman zaman hepsi büyük problemler haline dönüştü. Ama çözdük.Çünkü biz Beril’le 6’ncı müzik öğretmeni denemesi ile belki bir enstrüman çalmaya başlayabildik.Çok küçük yaşlardan itibaren denemeye başlamıştık. Şu anda müzik Beril’in hayatında, bizim hayatımızda çok önemli bir yol, bir kapı açtı. Beril Güzel Sanatlar Lisesini bitirdi. Budapeşte ve Kanada da konserler verdi. Kanada’dan ödülleri var. Beril’in hayatında müzik bambaşka bir yol açtı. Yoksa Beril liseye girmeli dediğimiz bir bireyken, şuanda liseyi bitirdi, üniversiteye hazırlanıyor. Ben bütün ailelerin çocuklarına bir beceri alanı keşfetmelerini tavsiye ederim. Çünkü başarma duygusu hem otizmli bireye çok iyi geliyor, hem de ailenin motivasyonunu yükseltiyor” dedi. Konser vermeyi sevdiğini söyleyen Beril Zorlu ise, “Seyircilerle konser izlemeyi de seviyorum. Klasik müzik, hüzünlü parçalar çalmayı seviyorum” dedi.
1
“2018 Troia yılına bu etkinliği adadık”
Etkinlik öncesi bir konuşma yapan Troya Çevre Derneği Başkanı Oral Kaya, etkinliğin 2018 Troia Yılı’na adandığını belirterek; “2018 yılında ilk olarak böyle bir etkinlik gerçekleştirmek istedik. 2018 Troia Yılı için bu etkinliği özel olarak gerçekleştirdiğimizi belirtmek isterim. Eşimin tavsiyeleriyle Beril Zorlu’yu buraya davet ettik. Eşime teşekkür etmek istiyorum, böylelikle güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptık” dedi.
2
Beril Zorlu Kimdir?
1998′de İzmir’de doğan Beril 2 yaşından bu yana otizm tanısıyla özel eğitim almaktadır. Kaynaştırma öğrencisi olarak Konak 9 Eylül İlköğretim Okulu’nu tamamladıktan sonra 2013 Eylül ayında girdiği yetenek sınavını birinci olarak kazanarak, eğitimine İzmir Kemalpaşa Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi’nde devam etmektedir. Çok küçük yaşlardan beri müzik yeteneği dikkat çekmesine rağmen 4-5 farklı eğitmenle yapılan çalışmalara iletişim problemleri nedeniyle devam edilememiştir. 2011 Mart ayında Zehra Cingöz ile başladıkları çalışmalar ve 2013 Şubat ayından bu yana Orçun Berrakçay ile yaptığı çalışmalarda gösterdiği gelişmeler Beril’in kendi özgüveni açısından çok yol kat ettirdi. 2013 yılında Nisan ayında kurulan İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’nda önce korist, ilerleyen aylarda piyanist olarak görev almaya başladı ve parçaları duyarak öğreniyor, eşlik ediyor. Kanada’da 2016 yılında 7’ncisi düzenlenen ANCA Uluslararası Dünya Otizm Festivali’nde genç sahne sanatçısı olarak 3’üncülük ödülü aldı. Sekizinci Renk Projesi kapsamında 8 Nisan 2016 günü Mustafa Ceceli’ye eşlik çaldı. 21 Kasım 2016 tarihinde İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Gülsin Onay konserinde sanatçı ile birlikte sahne aldı ve eserlerden birisini birlikte 4 el olarak icra etti. 2017 yılı Nisan ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Gençleri Destekleme (GENÇ-DES) Programına sunulan ‘Müzik ve Engelsiz Yolculuğum-2’ isimli projesi desteklenmeye değer bulundu. Proje kapsamında 28 Kasım 2017’de Macaristan-Budapeşte’de solo bir konser verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir