Niyazi Önen, Çanakkale Dardanelspor Kulüp Başkanlığı Görevini 25 Yıl Sonra Bıraktı

24 Eylül 2012

Niyazi Önen, Süper Lige kadar taşıdığı Çanakkale Dardanelspor Kulüp Başkanlığı görevini 25 yıl sonra bıraktı. Yeni Başkan ise gazeteci ve ekonomist Osman Saffet Arolat oldu.

Çanakkalespor 1991 yılında Türkiye 3’ncü Futbol Ligi’nde mücadele ederken, 1991 yılında kulübün anahtarını dönemin Vali Muzaffer Ecemiş’ten alan işadamı Niyazi Önen, Süper Lige kadar taşıdığı Çanakkale Dardanelspor Kulüp Başkanlığı görevini 25 yıl sonra bıraktı. Yeni Başkan ise gazeteci ve ekonomist Osman Saffet Arolat oldu. Çanakkale Dardanelspor’da Pazar günü oynanan Aydınspor 1923 maçı öncesinde kulüp binasında yapılan olağan genel kurulda, radikal bir değişiklik yaşandı. Çanakkale Dardanelspor’a 21 yıldır başkanlık yapan ve bu dönem içerisinde hem takımı Süper Lige çıkarıp, hem de Türk futboluna sayısız yıldız yetiştirme başarılarına imza atan işadamı Niyazi Önen, görevine son noktayı koydu. Önen, Genel Kurul’da aday olmayacağını, ancak sponsor olarak destek vermeye devam edeceğini açıkladı. Gazeteci ve ekonomist Osman Saffet Arolat, tek aday olarak katıldığı genel kurulda Dardanelspor’un yeni başkanı oldu. 37 üyeden oluşan Sportif Yönetim Kurulu’nda Niyazi Önen de üye olarak görev aldı. Ayrıca yeni Türk Ticaret Kanunu gereği, 4 kişiden oluşan Hukuki ve Ticari Yönetim Kurulu da seçildi.

İşadamı Niyazi Önen yaptığı veda konuşmasında, Çanakkale Dardanelspor’un başarısı için kulübe 21 yıllık sürede 90 milyon lira para aktardığını, kente ise bir dönem Süper Lig heyecanı yaşattıklarını söyledi. Türk futboluna da sayısız yıldız oyuncu kazandırdıklarını belirten Önen, kulübün yönetimini tek kuruş dahi borcu olmadan bıraktığını belirtti.

Önen, iyi kötü günleriyle, başarılı başarısız günleri ile Çanakkale Dardanelspor’da uzun bir süreçte başkanlık yaptığını ve kente spor alanında hizmet vermekten de son derece gurur ve onur duyduğunu belirterek şunları söyledi; “Yeni yapılandırma sürecinde artık kulüp başkanlığından çekilerek yönetimi daha kurumsal bir yapı ve dinamizmdeki yeni yönetimlere devretme kararı aldık. Bu süreçte kulübü yıllardır hiç yalnız bırakmayan ve her türlü sevinç ve üzüntüde yanımızda olan gazeteci Osman Saffet Arolat’a kulüp başkanlığını devrediyor olmanın sevincini ve memnuniyetini yaşıyorum. Bundan böyle kulübün sportif yönetim kurulu üyesi olarak göreve devam edeceğim.”

Çanakkale Dardanelspor’un yeni başkanı Osman Saffet Arolat ise, ilerleyen günlerde yönetim kurulu olarak toplantı yaparak, yeni dönem ile ilgili kararları alacaklarını söyledi.

Çanakkale Dardanelsor’da yeni yönetim iki farklı şekilde yapılandırıldı. Kulübün ticari ve hukuki açıdan yetkili yönetim kuruluna Osman Saffet Arolat, Erden Mısırlı, Kenan Mortan ve Suat Durak seçilirken, sportif yönetim kurulu üyeliklerine şu isimler getirildi: Ahmet Tehçi, Ali Akol, Aşkın Değirmenci, Barış Harbi, Bülent Büberci, Bülent Şarlan, Celal Karakaş, Cengiz Demirel, Çağdaş Ergün, Engin Coşkun, Erdal Gezen, Erman Büyükgaga, Ertuğrul Sürgit, Fahri Coşkun, Fahri Temiz, Gökhan Bayram, Hakan Çetin, Hasan Yürükçü, Hayrettin Çetinkaya, İbrahim Ejder, İsmail Öztürk, İsmet Güneşhan, Kemal Güneşhan, Kemal Yüksel, Kenan Mortan, Mehmet Murat Öktem, Mehmet Yıldız, Niyazi Önen, Orçun Oktay, Öznur Doğangün, Timur Ay, Vedat Sezer ve Zekeriya Parlak.

NİYAZİ ÖNEN DARDANELSPOR’DA DEĞİŞİMİ ANLATTI
Çanakale Dardanelspor Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Olağan Genel Kurul Toplantısında önemli konularda açıklamalar yaptı.

25 yıllık Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrıldığını açıklayan Niyazi Önen, kulübün dünü ve bugününü ve gelecekle ilgili düşüncelerini kamuoyu ile paylaştı.

Çanakkale sporu için yıllardır emek verdiğini belirten Niyazi Önen, kulübün durumu aktardı. Önen, “Çanakkale Dardanelspor olarak faaliyetlerini sürdüren kulübümüz 1966 yılında kuruldu ve bugüne kadar 46 yıllık bir geçmişimiz var. Bu 46 yılın 25 yılı Çanakkale spor olarak, 21 yılı da Çanakkale Dardanelspor olarak devam etti. 4 yıl sonra kulübümüzün yılın 50 nci yılına ulaşmış olacağız. Yıllar gerçekten çok çabuk geçiyor, ben dün gibi hatırlıyorum, Çanakkale spor’un kurulduğunu da hatırlıyorum. Belirli bir süre ben Çanakkale spor iken de kulüp başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştum. Daha sonra Çanakkale Dardanelspor olarak 21 yıldan bu yana aralıksız olarak sürdürüyorum. Daha önce de bir 4 yıl görev süremi ekleyince çeyrek asır bir sürede Çanakkale’nin futbolu ile bir şekilde ilgilenmiş oldum. Geçmişimize baktığımız zaman özellikle Dardanel şirketlerinin sponsorluğuna başlamasından sonra kulübümüzün 3 ncü ligden 2 nci lige oradan da süper lige yükseldiğini görüyoruz. Süper ligde 3 yıl kulübümüzü tutabilmeyi başardık. Daha sonra inişli çıkışlı grafiklerle bugünlere geldik. Kısaca özetleyecek olur isek son 20 yılımızda futbolda sürdürülebilirliği sağlayabilmek için özellikle alt yapıya ve tesisleşmeye yoğunlaştık. Şu anda Türkiye’deki profesyonel kulüpler içerisinde alt yapı ve tesisleşme açısından kulübümüzün çok üst sıralarda olduğunu görüyoruz. Özellikle alt yapı olarak bu işe bakacak olursak alt yapı takımlarımızdan profesyonel takımımıza kadar şu an 200 civarında futbolcunun Çanakkale Dardanelpsor alt yapılarında yetiştirilmekte olduğunu görüyoruz. Bu derecede kapsamlı bir alt yapı ve tesislere sahip olan kulüp sayısı gerçekten çok az. Çanakkale Dardanelspor olarak gerek alt yapı için gerekse profesyonel takımımız için gerekli tesis yatırımlarını da yaptık ancak yine de tam olarak yüzde yüz noktasına henüz gelmiş değiliz. Futbolcu sayımızı düşünecek olursak, ilerideki gelişmeleri de düşünecek olursak, özellikle yeşil saha konusunda ilave saha ve tesis yapılmasına ihtiyacımız var. Bu bir yatırım meselesidir. Bir arazinin temin edilmesi ve bu arazi üzerine yapılacak yatırımlar için ciddi kaynaklar gerekmektedir. Bugüne kadar yapılan yatırımları Dardanel şirketlerinden alınan destek ile gerçekleştirdik. Ancak arazi konusunda Belediye’nin ve hazineye ait arazilerin uzun vadeli kiralanarak bu tür yatırımların yapılması gerekli. Bu konuda gerek Özel İdare gerek Vilayet ve gerekse Belediye destek verirse en az 3 ve 4 saha yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Ama sonuç itibarı ile mukayese edersek Türkiye’deki pek çok kulüpten daha fazla bu imkanlara da sahibiz” dedi.

FUTBOL SEKTÖRÜ BAŞDÖNDÜRÜCÜ RAKKAMLARLA BÜYÜYOR
Dünya ve Türk futbolunda ekonominin ciddi boyutlara taşındığını söyleyen Önen, “Futbol, geliri de çok büyük, gideri de çok büyük olan ve özellikle gelir açısından başarı ile doğru orantılı bir sektör. Dünyaya baktığımızda bu sektörde inanılmayacak büyük rakamların telafuz edildiğini görüyoruz. Hatta sektör o kadar büyük ki; bazı futbolcuların bonservis bedelleri bazı az gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin dahi üzerinde. Barcelona’lı Messi’ye kulübü 1 milyar dolar bonservis bedeli koymuş durumda. Türkiye’de bile süper lig kulüpleri bu sektör için ciddi rakamlar harcamak zorunda kalıyor. Sektörün medya ve reklam tarafı, reklamın tüketime yansıması ve dolayısı ile sanayi kuruluşlarının ve kar amaçlı ticari kuruluşların bu işe bakması işi farklı bir vizyon haline getiriyor. Yıllar öncesinde ilk kuruluş yıllarında yola çıkarken böyle bir tablo yoktu. Süratle bu sektör bir değişim içerisinde ve ekonomik olarak bakılacak olursa da ciddiye alınması gerekli bir sektör. Bir tarafta olayın sosyal tarafı var ki; gençlere spor yaptırma ve onlara iyi bir gelecek sağlama uğraşısı var. Bir taraftan da işin mali tarafı var” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN TEK KURUŞ BORCU OLMAYAN TEK KULÜBÜYÜZ
Çanakkale Dardanelspor’un mali açıdan iyi bir durumda olduğunu liglerde örnek bir takım olaak ilerlemeye devam ettiğini kaydeden Niyazi Önen, “Biz kulübümüzün mali durumuna bakacak olursak tamamen gelirler başarıya odaklı ve indeksli olduğu için üst liglere çıktıkça kulüplerin gelirleri artmakta. Süper liglerde yayın gelirleri ve destekler sonucunda kulüplerin çok ciddi gelirleri var. PTT 1. Ligi, 2. Lig ve 3.lig, yani piramidin aşağısına doğru indikçe bu gelirler çok azalmakta. Maalesef gelir kaynakları açısından en az gelir olan 3. Lig. Bu ligte federasyonun destekleri ya da iddia gelirleri çok kısıtlı durumda. Bizim de hedefimizin kısa ve orta vadede, başarıya endeksli hedeflerimizin olması gerekir. Ekonomik açıdan sürdürülebilirliliği sağlamamız için 2.lige ordan 1.lige ve ordan da süper lige doğru başarılar elde etmemiz gerekir. Bugün itibarı ile baktığımızda Çanakkale Dardanelspor mali bakımdan Türkiye’de borcu olmayan nadir kulüplerin içinde yer almaktadır. Özellikle son 2 aydır kulübün sponsoru olan Dardanel şirketlerinde yaşanan olumlu gelişmelerin sonucunda kulübümüze de ciddi finansal desteklerle futbolcularına ve tüm personeline yeni sezon ücretleri ve maç başları dahil bir tek kuruş borcu bulunmamaktadır. Bir diğer tarafı da devlet ile ilgili borçlar. Biz bir şirket yapısı ile kulübümüzü yönetiyoruz, dolayısı ile SSK primleri ve vergi gibi konularda da zorunluluklarımız var. Bu konuda tüm bildirimlerimizi tamamen yasal çerçevelerde yapmış bir kulübüz. Ama finansal sıkıntılardan dolayı bu edinimlerimizi de yerine getiremeyerek ciddi anlamda kamu kurumlarına borç yüklerimiz de olmuştur. Ancak; iktidarımızın ve hükümetimizin çıkarmış olduğu 6111 sayılı borçların yeniden yapılandırılması kanunu ile ve de bu yasanın içerisinde ayrıca kulüplere sağlanan kolaylıklardan biz de bundan yararlanarak borçlarımızı geniş bir vadeye yayarak yapılandırdık ve ödemelerle birlikte yapılandırma sonrası tüm tahakkuk eden ödemeleri günlük olarak aksatmadan sürdürüyoruz. Şu an itibarı ile devlete ve kamu kuruluşlarına bir tek kuruş geciken borcumuz bulunmamaktadır. Şu anda Türkiye liglerinde finansal ve mali bakımdan en problemsiz en prüzsüz ve bu yönleri ile en temiz kulüp durumundayız” dedi.

İL VE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYORUZ
Kentte ciddi bir istihdam da sağladıklarını söyleyen Önen, “Biz Çanakkale ve Türkiye ekonomisine ne destek veriyoruz diye bakılacak olursa; gerçekten burada çok çarpıcı bir tablo ile karşılaşıyoruz. Hepimiz çok iyi biliyoruz Çanakkale sanayi kuruluşları ve istihdam yaratan firma sayısı çok fazla olmayan bir il. Şu anda biz bu çatı altında bu şirkette kadrolu ve yasal kayıtları yapılmak suretiyle 200 kişiye istihdam sağlamış durumdayız. Devletimize de bu faaliyetlerimizle ilgili ciddi anlamda vergi mükellefiyiz. Çanakkale ekonomisi çok gelişmemiş olduğu için Çanakkale Dardanelspor bu açıdan bakıldığında ciddi bir şirket olarak il ve ülke ekonomisine önemli oranda destek ve katkı sağlamaktadır” diye belirtti.

ÇANAKKALELİ GENÇLERE YÖNELDİK
Çanakkale Dardanelspor’dan yetişen gençlerin güzel yerlerde futbol oynadıklarını işaret eden Niyazi Önen, “Alt yapı dahil olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölge ve illerinden gençlerimizi Çanakkale’ye getirerek Türk futboluna kazandırmaya çalışıyoruz. Son yıllarda, Çanakkale bölgesinden yetişen futbolcuları futbola kazandırmaya ve yetenekli Çanakkaleli gençlerimizin önünü açmaya ayrıca özen gösteriyoruz. Şu anda alt yapı takımlarımızda oldukça yüksek oranda Çanakkale ve ilçelerinden gelen futbolcularımız var. Hatta profesyonel takımımızda önceki yıllarda bir tek futbolcumuz yok iken şimdi 6 futbolcumuz ligde takımımızın kadrosunda bulunmaktadır. Yine daha önce yapılmayan bir girişim de küçük yaştaki çocukları futbola ve spora kazandırma yönünde olmuştur. Bu yıl başlattığımızı proje ile açılan futbol okulunda onlarca çocuğumuzu profesyonel eğitim almaya başlamışlardır” dedi.

“KENDİMİZİ ANLATAMIYORUZ, KENARDA KÖŞEDE KALDIK”
Çanakkalelilerin ve siyasilerin yanlarında olduğunu vurgulayan Önen, “Son zamanlarda biz kendimizi fazla anlatamadığımızı, ifade edemediğimizi düşünüyorum. Çok sosyal bir hedefimiz ve amacımız olmasına rağmen; biraz kapalı ve biraz kenarda kaldık. Faaliyetlerimiz bir çok yönü ile bilinmiyor durumda. Bu faaliyetlerimiz Çanakkale’yi yöneten üst düzey bürokratlarımız tarafından da çok fazla algılanamadığını düşünüyoruz. Bu faaliyetlerimizi biz tamamen Çanakkale’nin sosyal ihtiyaçları için, gençleri için düşünerek yatırımları yapmış durumdayız. Ne olursa olsun bunların sonucunda da üst düzey yöneticilerimizden de siyasetçilerimizden de açıkçası takdir de bekliyoruz. Ama maalesef böyle bir durumla son zamanlarda karşılaşamıyoruz. Bilakis, bir takım faaliyetlerimizin, özellikle de gelir faaliyetlerimizin bilenerek ya da bilinmeyerek, önem verilerek ya da verilmeyerek ki; bunu çok fazla anlayabilmemiz ve kestirebilmemiz zor, önlerinin kesilmekte ve engellenmekte olduğunu da maalesef görüyoruz. Bunu burada altını çizerek söylemekte yarar görüyorum. Özellikle de bu konularda destek olunmasa bile, en azından engel olunmaması konusunda da başta siyasetçilerimiz olmak üzere üst düzey yöneticilerimizden destek bekliyoruz. Sayın Valimiz 1,5 yıldır kentimizde görev yapmaktadır ancak hiçbir maçımıza teşrif etmedi. Devletimizin Valisini ve bürokratlarını, şehrimizin futbol takımının maçlarını izlemek üzere şeref tribününde görmeyi arzu ediyoruz. Tüm bunların olmama sebeplerini bilmiş ve anlamış değiliz. Tahmin ediyorum çok kıyıda ve köşede kaldık. Belki başarısızlıklarımız da bu tür ilgisizliğe neden olabilir. Ama bu arada milletvekillerimiz ve Belediye Başkanımız bizleri yalnız bırakmamaktadırlar onlara da buradan teşekkür ediyorum. Özellikle gerek içeride gerek deplasmanlarda ve gerekse değişik konularda Sayın Mehmet Daniş her zaman yanımzıda olmuştur. Bu Genel Kuruldan sonra yeni oluşacak yönetim kurulumuz ile bu yönü ile yeni bir sayfa açılıp Çanakkale Dardanelspor’un Çanakkale halkı ile Çanakkale gençliği ile daha fazla kucaklaşmasını, bir birlik ve bütünlüğün sonucunda da bir başarının gelmesini arzu ediyoruz” dedi.

“KULÜBÜMÜZE KONULAN ENGEL ÇANAKKALE’YE ENGELDİR”
Bu güne gelirken yaşamlarında bazı engeller ile de karşılaştıklarını kaydeden Niyazi Önen, “Biliniyor ki kulübümüze gelir kaynağı olması açısından 15 yıl önce Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfından bugün Kipa’nın bulunduğu arazi kiralanmak sureti le verilmişti. Burada amaç şehrin spor kulübüne maddi kaynak sağlamaktı. 50 yıllığına kiralanan arazinin bir kısmına Kipa yapılmıştı. Vakıf ile tüm anlaşmamız belirli bir kira ve bu kiranın her yıl belli bir düzeyde arttırılması şeklinde olmuştur. Bugün 35 yıllık süresi kalmış durumdadır. Vakıf yönetimi, sebebinin ne olduğunu bilmiyorum ama maalesef kulübümüzü bu araziden çıkarmak ve tahliye etmek için mahkemeye vermiş durumda. Tamamen Çanakkale Dardanelspor’a gelir sağlamak amacı ile yapılan bir işlem olduğunu hatırlatmalıyım. Sayın Valimiz de şu an bu vakfın Başkanı durumunda. Bugün bu tahliye girişimi son derece üzücü ve kulübe dolayısı ile şehrin sporuna, gençliğine vurulan bir darbe niteliğini taşımaktadır. Vakfın bölgede Kolin Otel, Tansaş da dahil olmak üzere pek çok binası ve işletmeci kiracısı var. Bunların hiç birine tahliye talebinde bulunulmuyor. Kaldı ki kulübümüz Kipa’nın önünde kulübe kiralanan arazinin içerisinde 50 milyon liralık bir yatırım ile bir alış veriş merkezi kurulması için Kipa ile anlaştı. Burası için Vakıf bizden ilave kira istedi, biz de ilave olarak 400 bin lira civarında kira taahhüdünde bulunarak anlaşma sağlandı ve protokol hazırlandı. Bu protokolü de Sayın Valimiz Vakıf Başkanı olarak imzaladı. Fakat son anda ne olduysa oldu biz nihai anlaşmayı yaparken bu protokolden vazgeçilerek tahliye davasının sonucunun beklenilmesine karar verildiğini öğrendik..Bu arada başka bir alışveriş merkezinin de Çanakkale’ye gelerek faaliyete başladığını biliyoruz. Bu bir yönüyle de ticari bir rekabettir. Ama biz Çanakkale Daradnelspor olarak ticari rekabetin dışında durmak istiyoruz. Böyle bir durumda o firmanın faaliyetleri hızlanmışken bir spor kulübünün, yeni gelen bir yatırımın destek amacı ile kiralanmış araziye yapılması amacı ile Çanakkale Dardanelspor’un yapacağı yatırımın önünün kesilmek istenmes hoş bir konu değildir. Hukuki açıdan da doğru bulunulabilecek bir konu değildir. Şu an hukuki süreç devam ediyor, ama bu tür hukuki süreçler çok uzun sürebiliyor. Mahkemeler 3-5 sene devam edebilir. Bu sürede büyük ihtimalle biz bu yatırımı kaçırmış olacağız, diğer firma gelecek ve bizim sağlamaya çalıştığımız bu yatırımı yapacak firma da bu işten vazgeçecek. Bundan dolayı da hem Vakıf büyük zarara uğrayacak, hem kulübümüz ciddi bir kaynaktan mahrum kalacak. Bu konu Çanakkale ve spor camiası için önemli bir konudur. Tüm açıklığı ile bu iş ortadadır, burada bir senaryo var. Bu konu Çanakkale’yi de ulusal medyayı da ilgilendirecek bir konudur. Biz olayı tırmandırmak istemiyoruz. Neticede Çanakkale’de yaşıyoruz. Başta Devlet büyüklerimiz olmak üzere hiç kimseye nezaketsizlik, rahatsızlık ve saygısızlıkta bulunmak gibi bir amaç taşımıyoruz. Tek amacımız her şeyin hukuksal ve doğru çerçevelerde ve haksızlığa uğratılmadan yürütülmesidir. Ben bu konuda medyamız aracılığı ile özellikle siyasetçilerimizden destek istiyorum. Özellikle seçimler sırasında pek çok siyasetçimiz kulübümüze gelerek birçok vaatte ve destek sözünde bulunuyorlar. Biz kendi şahsımız için her hangi bir talebimiz yok. Ama kulübümüzün bu şekildeki sıkıntılarının halledilmesi lazım. Sonuçta biz bir haksızlığa uğrayacak olursak bu camianın da ciddi anlamda, binlerce taraftarı ile birlikte gerekirse haklarımızı korumak ve talep etme konusunda Sayın Devlet büyüklerimizi ziyaret edebiliriz. Çünkü haklı konularda da sesimizi çıkarmadığımızda yanlış anlaşılıyoruz, haklı durumda iken haksız duruma da düşebiliyoruz. Bunun dışında her hangi bir finansal talebimiz yoktur. Sadece alt yapımızdaki yatırım ve girişimlerin başarı ile devam etmesi ve daha da başarılı olabilmesi için en az 4-5 tane daha sahaya ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

25 YILLIK BAŞKANLIK GÖREVİMİ BIRAKIYORUM
Ben 25 yıldan bu yana Çanakaklespor ve Dardanelspor’da kulüp başkanlığı görevini sürdürüyorum diye konuşan Önen, “Artık bu kongre ile birlikte Başkan olarak değil sizlerle beraber bir üye olarak Dardanel şirketler grubu olarak kulübün sponsorluğuna devam etmek kaydı ile yönetim kurulu başkanlığından çekilme kararı aldım. Hepinizin tanıdığı, sevdiğimiz, saydığımız Osman Saffet Arolat var. Benim çok eski dostumdur. Ailece kendisini çok sevip sayıyoruz. Eksik olmasın, Çanakkale Dardanelsporda birlikte görev yaptığımzı sürece en kötü zamandı da da en kötü zamanında da yanımızda olup üzüntümüzü sevincimizi bizimle paylaşmıştır. Kendisi çok değerli bir gazetecidir ve meslek yaşantısında 50 nci yazarlık yılını 2 ay önce kutlamıştır. Arkadaş grubu ile bu kutlama esnasında Dardanelspor’da görev değişimi yapılacağı konuşulmuş ve orada da Osman Saffet Arolat’ın kulüp başkanlığını alıp kulübü çok daha iyi yerlere taşıyabileceği konusunda ortaklaşa bir fikir doğdu ve bu ulusal medyaya da yansıdı. Bu orada karar verdiğimiz bir konuydu. Ama bir sürece ihtiyaç vardı. Başkanlığı devrederken masanın üzerini temizlemek gibi bir görevim vardı. Değerli genel kurulumuz da uygun görürse ben Başkanlık görevini değerli Osman Saffet Arolat’a bırakmak istiyorum. Ayrıca şu da var, hepimiz hata yapıyoruz. Başkanlık koltuğunu bulunca bir türlü ayrılamıyoruz. Bu son derece yanlış. İnsanların yüzü orada eskiyor, eskidikçe de insanlar bıkıyor. Her şeyde bir yenilik bir değişiklik olması gerekiyor. Sadece Çanakkale Dardanelspor’da değil, uzun süreden beri sadece kulüpteki görevimden değil işgal ettiğim tüm sivil toplum kuruluşlarındaki görevlerimden de ayrılma ve bir nefer gibi çalışma kararı aldım. Daha gençlere yolun açılması gerekir. Zor gelse de bu kararımı uygulayacağım” şeklinde konuştu.

KULÜP ŞİRKETLERİMİZİN KAPISI HERKESE AÇIKTIR
Kulübümüz yeni yönetim anlayışı ile gerek alt yapıda gerekse profesyonel takımımız ile eski başarılı günlere ulaşmayı hedeflemektedir şeklinde konuşan Önen, “Daha önce yönetimde görev alan yönetim kurulu üyelerimizin büyük çoğunluğu ile birlikte daha geniş tabanlı yeni yönetim kurulu üyeleri ile aramıza katılan yeni yüzler ile birlikte yeni bir sürece adım atıyoruz. Her biri önemli değer olan yeni arkadaşlarımızı aramızda görmekten de son derece mutluluk duyuyorum. Attığımız bu adım sadece Çanakkale merkez değil, ilçeleri ile bütünleşmeyi de amaçlamaktadır. Aramıza ilçelerden katılan çok değerli kulüp başkanları da katıldı. Yeni yönetim kurulunu ile birlikte kulübümüzün çok daha dinamik bir hale geleceğini düşünüyorum. Yeni yüzler ile sağlanan değişimin, kamuoyunun kulübümüze bakış açısını ve yaklaşımlarını olumlu hale getireceğine inanıyorum. Çanakkale Dardanelspor sosyal yönü ile tamamen Çanakkale halkına ait bir kulüptür. Bu tesislerimiz de Çanakkale Belediyesine ait bir arazide yapılmıştır, belli bir süre sonra bu tesisler de katma değerleri de bu kente kalacaktır. Futbolcular da bu kentin sosyal yapısı içerisinde bu kent için ter döken genç sporculardır. Ama bu işlerin gidebilmesi için sponsorluk ve finansmana ihtiyacı var. Ve ticari şirketlerin de spora ve bu faaliyetlere destek sağlaması son derece önemli. Türk sporu ve futbolu bu şekilde gelişebilir. Bize bazı çevreler tarafından yapılan eleştiriler var. “Türkiye liglerinde Çanakkale’yi temsil eden bir Dardanelspor var ama bu neticede bir şirket takımıdır, Çanakkale’nin takımı değildir” şeklinde yorumlar var. Bu kesinlikle doğru bir yorum ve yaklaşım değildir. Artık futbol federasyonu da bir süreç koydu ve belirli süre içerisinde tüm kulüplerin hepsinin şirket bünyesinde yapılanmalarını kural olarak öngördü. Gerekli denetimler için, vergi ve diğer faaliyetleri için böyle bir yapıya ihtiyaç var. Derneklerde bu işler yapılamıyor. Bazı usulsüzlükler olabiliyor ve bu kural bunun önüne geçilmesi için konulmuştur. Bu arada 2 yıl sonra yüzde yüz uygulamaya geçilecek, UEFA’nın koyduğu mali kriterler var. Kulüpler bilanço düzenlemek zorunda ve bu bilançoların da UEFA’nın koyduğu mali kriterlere uyma zorunluluğu var. Ve federasyon bunu uygulatmaya başladı. Federasyon bu kriter ve kurallara uymayan kulüplerin faaliyetlerine son verebilecek. Bütün bu uygulamalar da kulüplerin ancak şirketleşebilmesi ile mümkün. Tabiiki şirketlerin hisse yapısı var. O şirketin sahibi hissedarlarıdır. Ben burada altını çizerek açıklıyorum. Dardanelspor kulübü hisseleri halka ve herkese açıktır. Bu yapıya katılıp hisse sahibi olmak isteyenler olursa paylaşmaya da hazırız. Paylaşmanın da çok daha iyi şeyler getireceğine inanıyoruz” dedi.

HEDEF VE VİZYONUMUZ EĞİTİM OLMALI
Hedef Ligte başarı diyen Önen, “Çanakkale Dardanelspor olarak gelecek ile ilgili hedef ve vizyonumuzu da paylaşmak istiyorum. Sporda başarı hedefi olmazsa olmazdır. Bizim noksan yaptığımız bir konu var. Eğitim konusunda gereken yatırımları yapamadık. Genç futbolcular çok küçük yaşlarda bize geliyor ve biz onların tüm eğitim ihtiyaçlarını, kıyafetlerinden ders araç gereçlerine kadar karşılıyoruz. Çocukların okulları ile öğretmenleri ile eğitimleri hakkında görüşmeler yaparak velilik görevlerini de üstleniyoruz. Tabiiki eğitim seviyeleri ne kadar iyi olursa spordaki başarıları o derece yansıtabiliyorlar. Bana Türkiye’nin en zengin ve varlıklı iş adamlarından Hüsnü Özyeğin bana şirket olarak çok ciddi yatırımlar yaptığımızı ancak bir eksiğimizin olduğunu söyledi. “Neden bir Dardanelspor koleji açmıyorsunuz” sorusunu yöneltti. Ben bunu yeni bir vizyon olarak ortaya koymak istiyorum. Bunun amacı futbolcularımızın böyle bir yüksek seviyede kaliteli eğitim verecek bir kolej konusunun da tartışmaya açılmasını uygun görüyorum. Yeni yönetimin de buna yönelik çalışmaları yapacağını ve öngörümü değerlendireceğini düşünüyorum” dedi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com & Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir