NTV Tarih’in “Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaşı” Projesi Sona Erdi

10 Ocak 2013

NTV Tarih’in Çanakkale muharebeleri üzerine gerçekleştirdiği “Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaşı” Twitter projesi 09 Ocak 2013 Çarşamba günü (dün) sona erdi.

Cephede yaşananların an ve an Twiter’daki www.twitter.com/Canakkale_Canli ile www.twitter.com/Gallipoli_Live hesaplarında Türkçe ve İngilizce olarak aktarıldığı proje 18 Mart 1915’ten 9 Ocak 1916’ya kadar olan 274 günlük süreci kapsıyordu. Dünyada ilk kez gerçekleştirilen proje 18 Mart 2012 Pazar günü saat 11.00’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ilk tweeti girmesiyle başlamıştı.

NTV Tarih’den yapılan açıklamada hem Çanakkale muharebelerine ilişkin eşsiz bir veritabanı, hem de sosyal medyanın bu anlamdaki kullanımı için bir örnek oluşturulduğu vurgulanarak Twitter üzerinde gerçekleşen, aynı anda web sitesindeki zaman çizelgesine yansıtılan verilerin hatıratlar dahil tüm literatürün taranarak toplandığı ve çalışmanın yakın gelecekte kitap olarak da yayınlanacağı bildirildi.

Hem Türk cephesinde hem de İtilaf kuvvetleri arasında yaşananların Türkçe ve İngilizce olarak anlatıldığı, NTV Tarih dergisi yayın yönetmeni Gürsel Göncü’nün fikir babası olduğu “Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaşı” projesi kapsamında 2582 Türkçe 4241 İngilizce tweet girilirken Çanakkale Savaşları üzerine uzman olan savaş tarihi uzmanları Şahin Aldoğan ve Bill Sellars projenin araştırma ekibinin başında yer aldı.

Projenin Twitter hesaplarından Türkçe yayın yapan @Canakkale_Canli hesabı 17195 takipçi sayısına ulaşırken İngilizce yayın yapan @Gallipoli_Live hesabı ise 2338 takipçi sayısında kaldı.

“Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaşı” projesinin içeriğine http://www.ntvtarih.com.tr/canakkale/ adresli internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir