Nusret 2011 Tatbikatı Sona Erdi

29 Kasım 2011

Türkiye’nin ev sahipliğinde, NATO ve Türk Deniz Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla Ege Denizi’nde gerçekleştirilen “Nusret 2011” tatbikatı sona erdi.

Her yıl Türk Deniz Kuvvetleri ev sahipliğinde NATO ve yabancı deniz kuvvetleri unsurlarının katılımıyla yapılan tatbikat bu yıl da Kuzey Ege’de Saros Körfezi’nde gerçekleştirildi. Mayın harbi konularında eğitimi sağlayıp NATO ve yabancı deniz kuvvetleri unsurları ile karşılıklı iş birliğini geliştirmeyi amaçlayan tatbikatın 20 Kasım tarihinde Saros Körfezi’nde başladığını belirten yetkililer, “Bu yılki tatbikata NATO kuvveti olarak Türkiye, İtalya, İspanya ve Almanya iştirak etti. Tatbikatta Deniz
Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 9 mayın karşı tedbirleri (MKT) gemisi, 1 mayın dökücü gemi, 1 hücumbot, 1 karakol gemisi, 1 mayın toplama gemisi, 1 kurtarma gemisi, 1 helikopter, 1 Sualtı Savunma (SAS) timi, Hava Kuvvetleri Komutanlığından mayın döküşü için 1 C-130 uçağı, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 1 Sahil Güvenlik botu, NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 (SNMCMG-2) unsurlarından 1 komuta kontrol gemisi ve 4 mayın karşı tedbirleri (MKT) gemisi iştirak etti” dedi.
Öte yandan, Saros Körfezi açıklarında gerçekleştirilen tatbikatın son gününde ise gemiler ve katılımcılar Çanakkale limanlarını ziyaret etti.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir