Nusret Mayın Gemisi Tekrar Denizlerde

11 Şubat 2011

Çanakkale Savaşı’nın kahraman gemisi Nusret mayın gemisine yeniden Türk bayrağı ve komutan flandrası toka edildi.

Gölcük Donanma Komutanlığındaki törene; Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Uğur Yiğit, Donanma Komutanı Oramiral Murat Bilgel, eski Deniz Kuvvetleri Komutanları Salim Dervişoğlu, Yener Karahanoğlu, Metin Ataç, amiraller, askeri personel ve geminin yapımında çalışan tersane personeli katıldı.

Törende bir konuşma yapan Oramiral Uğur Yiğit, “1910 yılının sonunda, mavi sularla ilk buluşmasından bir asır sonra, bugün Çanakkale’de destan yazarak abideleşen Nusret’in yeniden doğuşuna hep beraber tanıklık ediyoruz. 18 Mart 2011 tarihinde, Çanakkale’de, o muhteşem zaferi gerçekleştirdiği sularda hizmet verecek olan Nusret’le atalarımıza olan vefa ve minnet borcumuz açısından küçük de olsa bir adım atmış olacağız” dedi.

Konuşmanın ardından Oramiral Uğur Yiğit, gemi komutanına Türk bayrağı ve komutan flandrası verdi. Gemiye Türk bayrağının çekilmesinin ardından Yiğit, eski kuvvet komutanlarına gemiyi gezdirdi. Oramiral Uğur Yiğit, tören sonunda gemide emeği bulunan işçileri tek tek tebrik edip hatıra fotoğrafı çektirdi.

2009 yılında Gölcük Donanma Komutanlığı Tersanesi’nde yapımına başlanan Nusret mayın gemisi, orijinaline sadık kalınıp müze gemi olarak 1 yılda tamamlandı. Gemi, 18 Mart 2011 tarihinde Çanakkale’de ziyarete açılacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir