Nusret Mayın Gemisi Törenle Karşılanacak

Nusret Mayın Gemisi Törenle Karşılanacak
07 Mart 2011

Kocaeli Gölcük Donanma Komutanlığı Tersanesi’nde orijinaline sadık kalınarak bire bir benzeri yapılan Nusret Mayın Gemisi, konuşlanacağı Çanakkale’de Çimenlik Kalesi girişinde 8 Mart günü askeri törenle karşılanacak.

1910 yılının sonunda mavi sularla ilk buluşmasından bir asır sonra Kocaeli Gölcük Donanma Komutanlığı Tersanesi’nde bire bir benzeri yapılan Çanakkale Savaşı’nın kahraman gemisi “Nusret”, 18 Mart Zafer Bayramı törenleri öncesi Çanakkale’ye getiriliyor. Çanakkale Boğaz Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 8 Mart Salı günü saat 13.30’da Çimenlik Kalesi girişindeki Deniz Müzesi Komutanlığı’nda gerçekleştirilecek törenle karşılanacak olan “TCG Nusret” gemisi, özel olarak yapılan iskelede bağlı kalacak.

Çanakkale’nin geçilmezliğinde önemli bir yere sahip olan Nusret Mayın Gemisi’nin birebir orijinaline sadık kalınarak yapılan gemi, özel günlerde Çanakkale Savaşları sırasında izlediği rotayı takip edip, ziyaretçilere adeta o dönemi yeniden yaşatacak. Diğer günlerde limanda bağlı kalacak gemi, ziyaretçiler tarafından da gezilebilecek. Yaklaşık 40 metre uzunluğunda, 6 metre eninde, 180 ton ağırlığındaki gemide görsel ve işitsel olarak Çanakkale Savaşları anlatılacak. Çanakkale Savaşları sırasında başarı gösteren diğer Türk gemilerine ait bilgilerin de yer aldığı gemide, interaktif masa sayesinde Çanakkale Deniz Zaferi ile ilgili diğer detaylı bilgilere ulaşılabilecek.

Öte yandan Nusret Mayın Gemisi ile ilgili ayrıca resmi bir açılışın yapılmayacağı, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi törenlerinin 96. yıldönümünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gemiyi gezerek bilgi alacağı öğrenildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir