Ödüllü Filmlerin Yönetmenleri Kısa Film Tecrübelerini Aktardı

18 Ekim 2017

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Programında düzenlenen ‘Kısa Film Sohbetlerine’ ödüllü yönetmenler Ali Kışlar ve Erkan Özcan katıldı. Öğrencilere kısa filmler, çekim ve set ile ilgili bilgi veren yönetmenler Kışlar ve Özcan, öğrencilerin senaryo, ekipman ve bütçe ile ilgili sorularını içtenlikle yanıtladı.

Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda Öğretim Görevlisi Meral Açıkgöz’ün organizasyonuyla gerçekleştirilen ‘Kısa Film Sohbetleri’ ile öğrenciler, ödüllü yönetmenlerle tanışma fırsatı buldu. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda pek çok derece ve ödül alan ‘Kefaret’ filminin yönetmeni Ali Kışlar ile ‘Sonsuza Kadar Dumlupınar’ filminin yönetmeni Erkan Özcan, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık öğrencileriyle ders yapıkları sınıfta bir araya geldi. Etkinlikte ilk olarak Yönetmen Ali Kışlar’a, İtalya’daki 23’üncü Visionaria Film Festivali’nde Birincilik ödülünün yanı sıra 30 yakın ödül ve gösterim seçkisi unvanı kazandıran Kefaret filmin gösterimi yapıldı. Filmin çekim teknikleri ve teknik özelliklerinin konuşulduğu etkinlikte Yönetmen Ali Kışlar, filmin hazırlık süreciyle ilgili öğrencilere bilgi verdi. Filmin kamera arkası görüntülerinin de gösterimiyle devam eden Kısa Film Sohbetlerinde öğrenciler, ‘tek plan’ tekniğiyle çekilmiş bir filmi yakından tanımış oldu.

Çanakkale ve İzmir kısa film festivallerinde derece kazanan ‘Sonsuza Kadar Dumlupınar’ filminin gösterimiyle devam eden etkinlikte öğrenciler hem 1953 yılında Çanakkale’de batan Dumlupınar Denizaltısı’nınhikayesini öğrendi hem de gece çekim teknikleriyle ilgili bilgi edindiler. Sinema ve film sektörüne ilgi duyan öğrencilere sektörle ve iş imkanlarına dair bilgi aktaran Kışlar ve Özcan, öğrencilere medya sektörüyle ilgili tecrübelerini anlattılar. Öğrencilere kendilerinin de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi mezunu olduklarını ifade eden yönetmenler, öğrencilere aldıkları eğitimi en iyi şekilde değerlendirmeleri ve kendilerini en iyi şekilde geliştirmeleri tavsiyesinde bulundular.

Gösterimi yapılan filmleri öğrencilerle birlikte izleyen Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Enver Yolcu, alanında başarılı olmuş sektör temsilcileriyle öğrencilerin bir araya gelmesinin önemine değindi. Öğrencilere daha eğitim hayatlarında gelecekteki meslektaşlarıyla tanışmaları ile onların bilgi ve birikimlerinden faydalanmalarını da öneren Yrd. Doç Dr. Enver Yolcu, “Alanlarında tecrübeli ve başarılı arkadaşlarımızın bilgi ve becerilerini öğrencilerimizle paylaşması, onlarla sıcak ve samimi bir ortamda sohbet etmesi oldukça faydalı bir eğitim etkinliği oluyor. Gelecekte çalışacakları mesleğin inceliğini hatta zorluklarını öğrenen öğrencilerimiz mesleklerine bir adım daha yaklaşmış oluyorlar. Bölüm öğretim elemanlarımızın sıklıkla bu tarz etkinlikler düzenlemesi, öğrencilerle medya profesyonellerini bir araya getirmesini destekliyor ve takdirle karşılıyoruz” dedi.

Yönetmenler Ali Kışlar ve Erkan Özcan’a günün anısına teşekkür belgesi veren Müdür Yrd. Doç. Dr. Enver Yolcu, Kışlar ve Özcan’a gelecek projelerinde başarı dileğinde bulundu.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir