Öğrenci Velilerine ‘Madde Bağımlılığı’ Konulu Panel

Öğrenci Velilerine ‘Madde Bağımlılığı’ Konulu Panel
16 Nisan 2009

Çanakkale’de İMKB Endüstri Meslek, Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi?nde eğitim gören öğrenci velileri “Madde Bağımlılığı” konusunda bilgilendirildi.

Okulun toplantı salonunda gerçekleştirilen panelde madde bağımlığı ile ilgili geniş bir sunum yapan Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü?nden Komiser Fatih Çakırtaş, aileleri çocuklarına sahip çıkmaları konusunda uyardı. Uyuşturucu madde bağımlılığının özellikle gençler arasında hızla yayıldığını belirten Fatih Çakırtaş, ?Ergenlik dönemi problemleri arasında bocalayan gençler sorunlarının çözümünü uyuşturucuda arıyorlar. Grup arkadaşlarının baskısı, onlara uyum sağlama isteği, merak ve macera tutkusu, yasaklara karşı gelme isteği, sorumluluktan kaçma, başarısızlık ve güvensizlik gibi duygulardan kurtulma sebeplerinden dolayı kişiler uyuşturucu maddeleri deneyebiliyorlar. ?Nasıl olsa ben alışmam, bir defa denemekten ne çıkar. İstediğim zaman bırakırım? gibi düşüncelerle kişiler uyuşturucu bağımlısı haline geliyorlar? dedi.

Komiser Fatih Çakırtaş, uyuşturucu madde bağımlılığında sosyal çevrenin de önemli rolünün olduğunu belirterek, ?Aile içindeki huzursuzluklar, aşırı kısıtlayıcı ve baskıcı tutumlar, veya aşırı serbest davranılması, ailede uyuşturucu kullanan bireyler olması gibi sebepler kişileri uyuşturucuya itebiliyor. Arkadaş gruplarının baskısı veya özendirmesi uyuşturucuya başlamakta en önemli etken. Özellikle ergenlik dönemi sırasında grupların uyuşturucuya alıştırma konusunda etkisi çok büyük oluyor. Uyuşturucu satıcılarının hedef kitlesi gençlerdir. Bu kişiler lise ve üniversite gençleri arasında uyuşturucu madde kullanımını yangınlaştırarak büyük paralar kazanıyorlar? dedi.

?ÇOCUĞUNUZUN ARKADAŞ ÇEVRESİNE DİKKAT EDİN?

Uyuşturucu madde kullanımında arkadaş çevresinin büyük öneminin olduğunu da belirten Fatih Çakırtaş, ?Uyuşturucu madde kullanımında kişiyi buna alıştıran dışarıdan bir kişi değildir. Mutlaka bu yakın bir arkadaşı aracılığı ile olur. Bu sebeple çocuklarınızın arkadaşlarını çok iyi seçin. Onları yakından takip edin. Kiminle arkadaşlık yapıyor, kiminle geziyor, onları çok iyi yakından takip edin. Çocuklarınıza mutlaka zaman ayırın. Unutmayın ki, bugün ona zaman ayırmazsanız, mutlaka o zamanı sizden bir şekilde geri alacaktır. İş işten geçmeden çocuklarınızla iyi ilişkiler kurup onlara zaman ayırıp, dertleşip sorunlarını dinleyin. Onların sözleri kesmeden sonuna kadar dinleyip cevap verin? dedi.

Uyuşturucu madde bağımlısı kişilerin insan ve toplum üzerinde büyük etkilerinin olduğunu da belirten Fatih Çakırtaş, ?Kişi madde kullanarak ve bağımlı olarak öncelikle kendi hayatını mahveder. Ailesi ile, iş arkadaşları ve çevresiyle ilişkileri bozulur. Hayatının akışı bozulur. Maddi ve manevi olarak her şeyini yitirir. Maddeyi temin edebilmek için suç işlemeye başlar. Hukuki anlamda zor durumlarla karşılaşır. Tedavisi güç sağlık problemleri yaşar. Fiziksel görünüşü değişir ve toplum tarafından da dışlanır? dedi.

Panel?de uyuşturucu maddelerin yanı sıra alkol ve sigaranın da zararları konusunda da açıklamalarda bulunuldu. Panel sonunda velililerin sorularını da cevaplandıran Çakırtaş, Çanakkale?de bütün okullarda emniyet birimlerinden bir kişinin bulunduğunu belirterek, özellikle okul giriş çıkış saatlerinde sivil ekiplerin de okul önlerinde güvenlik açısından görev yaptığını söyledi. Velililerin bu konuda rahat olmalarını isteyen Çakırtaş, ?Geleceğimiz olan çocuklarımızın kötü alışkanlıklara alışmaması için aileler çocuklarına sahip çıksın? şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir