Öğrencilere Tablet Dağıtımı Yapıldı

23 Mayıs 2015

Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi kapsamında, Vahit Tuna Anadolu Lisesi’nde öğrencilere tablet dağıtımı yapıldı.

Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Doğancı, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Temel, Fatih Projesi İl Koordinatörü Tolga Er ve Fatih Projesi uygulanan okulların yöneticilerinin katıldığı törende; Vahit Tuna Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencilerinden 50 Öğrenciye sembolik olarak tablet dağıtımı yapıldı. Kalan Tabletlerin önümüzdeki haftadan itibaren dağıtımının yapılması planlanıyor.

Tablet dağıtım töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Doğancı, dağıtılacak olan tabletlerin öğretmen ve öğrencilere hayırlı olmasını dileyerek, Çanakkale’de FATİH Projesinin uygulanması ile ilgili olarak bilgi verdi.
Erdal Doğancı “İlimiz genelinde, Fen Lisesi ve Anadolu Liselerinden 37 okulumuz FATİH Projesi 1. Faz altyapı kurulum çalışması ihalesi kapsamına alınmış, bu okullardan Fen Lisesi, Çanakkale İbrahim Bodur Anadolu Lisesi ve Biga Anadolu İmam Hatip Lisesi alt yapı donanımı ve etkileşimli tahtaları 2012 yılı Ekim ayında tamamlanmış olup 557 adet tablet dağıtımları da yapılmıştır. Kalan 34 Anadolu Lisesi’nin altyapı donanımı ve etkileşimli tahtaları 2013 yılında tamamlanmış ve teslim alınmıştır. Kalan 3 okulumuz ise deprem etüdü, okul yenilenmesi ve altyapı eksikleri nedeniyle yapılamamıştır.
2014 yılında 3065 adet tablet, alt yapı donanımı ve etkileşimli tahtaları kurulan 31 okulumuza dağıtılmıştır.
FATİH Projesi 2. Faz 1. Kısım kurulum çalışmaları, ilimiz genelindeki meslek liselerinde 599 etkileşimli tahta ile 2015 yılında tamamlanmış olup, alt yapı keşif çalışmaları halen devam etmektedir. Ayrıca 2. Faz 2. Kısım etkileşimli tahta keşif çalışmaları il genelinde ortaokullar düzeyinde başlamıştır. Proje ilkokullar ve okul öncesi kurumlar da dahil edilerek ileride tamamlanacaktır.
FATİH Projesi kapsamında, bulunan okullarda 6 eğitici formatör öğretmen tarafından ilimizde kurulumu tamamlanan 34 okulumuzun 618 öğretmenine ‘Eğitimde Teknoloji Kullanma Kursu’ verilmiştir. Alt yapı kurulumu yapılacak okullarımızın öğretmenlerine ise “Proje Tanıtım ve Bilgilendirme Semineri” verilmiştir.”
diyerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirdiği bu projeye öğretmen ve öğrencilerin gereken önemi vereceğine inandığını belirtti.

Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu; FATİH projesinin gelişerek devam edeceğini umduğunu belirterek “Çanakkale Türkiye’nin batısında olmanın, daha çağdaş, daha sosyal ortamda yaşamanın avantajlarını kullanarak eğitim açısından ülke sıralamasındaki yerini de geliştirecektir. Bu tablet dağıtımı da bu anlamda bir katkı sağlayacaktır. Zaten okullarımız donanım olarak eksikliğe sahip değil. Sizler de, proje kapsamında sizlere sunulan bu imkanları en iyi şekilde kullanmalısınız. Bizim sizlerden beklentimiz başarılarınızın artarak devam etmesidir. Zaten böyle bir okula gelerek seçkin öğrenciler olduğunuzu göstermiş oluyorsunuz. Öğretmenlerinizin ve ailenizin desteği ile sizlerin bu başarıyı yakalayacağınıza inanıyorum. Tabletleriniz hayırlı olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından, Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu ve diğer davetliler, öğrencilere tabletlerini dağıttılar. Türkiye’de 81 İl’de toplam 700 bin tablet, öğrencilere eş zamanlı olarak dağıtıldı.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir