Öğrencilerin Süt Sevinci

Öğrencilerin Süt Sevinci
21 Mayıs 2009

“Dünya Süt Günü” sebebiyle Çanakkale’de düzenlenen etkinlikte öğrencilere dağıtılan ücretsiz sütler kısa sürede kapışıldı.

Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilen “Dünya Süt Günü” etkinliğinde bir konuşma yapan Çanakkale Tarım İl Müdür Yardımcısı Mustafa Nazlım, süt ve ürünlerinin insanoğlunun vazgeçemeyeceği gıda maddesi olduğunu ifade ederek, “İnsan beslenmesinde gerekli olan kalsiyumun süt ve süt ürünleri olmadan alınması mümkün değildir. Kalsiyum tüketimi ile kemik yoğunluğu arasında sıkı bir ilişki vardır. Kemik yoğunluğunun en üst noktaya ulaştığı 25-30 yaşlarına kadar tüketilen kalsiyum, kemik yoğunluğunun artmasına ve sonraki yaşlarda görülen osteoporozun erken görülme riskini azaltmaktadır. Süt, insan beslenmesi için vazgeçilmez vitaminlerin hepsini içermektedir. Yarım litre süt içen çocuk B12 vitamini ihtiyacının yüzde 66?sını, A vitamini ihtiyacının da yüzde 41?i ni karşılayabilmektedir? dedi.

Çanakkale Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya da yaptığı konuşmada süt ve süt ürünlerinin öneminden bahsetti. Konuşmaların ardından öğrenciler kısa bir gösteri sundu. Tören bitiminde öğrencilere dağıtılan ücretsiz sütler ise kısa sürede kapışıldı. Bu arada süt dağıtımı sırasında minik bir bebeğin annesinin kucağında biberondan süt içmesi ilginç görüntülerin yaşanmasına sebep oldu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir