Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Öğretmenler Günü Törenle Kutlandı

Öğretmenler Günü Törenle Kutlandı

Çanakkale’de 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş’ın Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşında bulunuldu.

Düzenlenen törene Belediye Başkan Vekili Av. Muharrem Erkek, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş, Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, CHP Milletvekili Serdar Soydan ile öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Etkinlikler kapsamında ÇOMÜ Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

EĞİTİM SEN’den 24 Kasım Tepkisi
Eğitim Sen üyeleri 24 Kasım öğretmenler gününe tepki göstermek amacıyla İskele Meydanında buluştu.

Eğitim Sen üyeleri 24 Kasım’ı öğretmenler günü olarak kabul etmediklerini söyledi. Grup adına açıklama yapan Eğitim Sen Kadın Sekreteri Özlem Ergun Açanal 24 Kasım’da yıllardır duyulmak istenmeyen seslerinin duyulması, taleplerinin dikkate alınması için alanlarda olduklarını belirterek; “Türkiye’nin sadece öğretmenleri değil, tüm eğitim ve bilim emekçileri her yıl sadece bir gün hatırlanmayı değil, yaşadıkları ekonomik, sosyal ve özlük sorunlarına gerçekçi ve kalıcı çözümler üretilmesini beklemektedir. Öğretmenlik mesleği açısından uluslar arası anlamda kutlanan gün 5 Ekim dünya Öğretmenler Günü olmasına karşın, 12 Eylül sonrasında ilan edilen “24 Kasım Öğretmenler Günü” bugüne kadar öğretmenlerin en temel sorunlarının bile gündeme gelmediği “resmi bir gün” olarak görülmüştür. “24 Kasım Öğretmenler Günü”nün 12 Eylül döneminin bir ürünü, 12 Eylül zihniyetinin nasıl bir öğretmen istediğinin simgeleştiği bir gün olduğu asla unutulmamalıdır. 12 Eylül darbe zihniyetinin kabul ettiği bir günü, öğretmenler günü olarak kutlamamız mümkün değildir. Eğitim Sen için 24 Kasım’ı kabul etmek demek; 12 Eylül rejimini, uygulamalarını ve düşüncesini benimsemek, 12 Eylül zihniyetini onaylamak anlamına gelmektedir. Eğitim Sen, belirttiğimiz nedenlerle öğretmenler günü olarak, 12 Eylül zihniyetinin ürünü olan 24 Kasım’ı değil, dünya öğretmenlerinin evrensel günü olan 5 Ekim’i kabul etmektedir. Her yıl 5 Ekim tarihi, dünyanın çok sayıda ülkesinde eğitim emekçilerinin uluslararası dayanışma ve mücadele günü olarak kutlamaktadır. Her 24 Kasım’da öğretmenliğin kutsallığından, “onurlu bir meslek” olduğundan söz edilerek bildik ezber cümlelerin kullanılması, eğitim emekçilerini ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Yüz binlerce eğitim emekçisinin sosyal ve ekonomik sorunlarını çözmek için yıllardır adım atmayanların, öğretmenlerin gerçek sorunlarını görmezden gelenlerin hamasi nutuklarını daha fazla dinlemek istemiyoruz. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer; “Öğretmenler 3 ay tatil yapıyor, öğretmenlerin yeterliliklerini ölçeceğiz” diyerek kamuoyunda öğretmenlik mesleğin küçümseyen ve aşağılayan ifadeler kullanmaktan çekinmemiştir. Ardından Başbakan Erdoğan, öğretmenlerin az çalışıp çok maaş aldığını iddia ederek, öğretmenlerin emeğini ve kişiliğini aşağılayanlar kervanına katılmıştır. Dün bizlere hakaret edenlerin bugün çıkıp kutlama mesajları vermesi resmen ikiyüzlülüktür. 10 yıllık AKP iktidarı döneminde eğitim emekçilerinin çalışma koşullarında ve özlük haklarında ciddi gerilemeler ve hak kayıpları yaşanmış, var olan haklarımızı ortadan kaldıran bir dizi düzenleme hayata geçirilmiştir” dedi.

EĞİTİM İŞ’den Tiyatrolu Eylem
Eğitim İş düzenlediği eylem ile eğitim alanındaki sorunlara tepkilerini dile getirdi.

Eğitim İş eylem çerçevesinde tiyatro oyunu da sahneleyerek tepkilerin haykırma olanağı buldu. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen eyleme, sendika üyelerinin yanı sıra CHP milletvekilleri Kamer Genç ve Serdar Soydan, İl Başkanı Hamza Karagöz ve Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek da katıldı.

Pankartlar açarak slogan atmaya başlayan grubun içinde bir kişi, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in maskesini takarak, elindeki torbanın içindeki yemleri, “Ataması yapılmayan öğretmenler” pankartları taşıyanlar kişilerin önüne atmaya başladı. Eğitim İş Şube Başkanı Ahmet Bozdemir açıklamasına devam ettiği sırada hazırlanan tiyatronun ikinci kısmı sahnelendi. Bazı öğretmenler, kendini yere atarak bayılma rolü yaptı. Mizansen gereği bayılanlara müdahale eden beyaz önlüklü doktorlar öğretmenlerin baskı sonucu bayıldığını açıkladı.

[Medya Hedef]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir