Okçuluk Şenliği Biga’da Düzenlendi

17 Eylül 2012

Biga Sancak Beyi Osman Bey Okçuluk Şenliği Biga’da ulusal ve uluslararası geniş katılımla yapıldı.

Geleneksel Osmanlı okçuluğu ikincisi bu yıl 15-16 Eylül tarihlerinde düzenlenen şenlikle Biga’da hayat buldu. Biga Kaymakamı Fatih Genel’in sürdürdüğü çalışmalarla İçdaş Sponsorluğunda gerçekleşen etkinliğe Moğolistan, Slovakya, Macaristan, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ve İsviçre’den Geleneksel okçuluğa gönül veren sporcular kendi kıyafetleriyle katılırken, Samsun, Erzurum, Uşak, İstanbul, Konya, Tokat gibi Türkiye’nin 11 ayrı yerinden bir çok Türk okçusu da milli kıyafetlerde etkinliği renklendirdi.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği ve bir festival atmosferinde gerçekleşen şenliklerde ilk gün Hafızın Düzü olarak bilinen orman içinde hazırlanan parkurlarda piyade ve atlı okçular müsabakaları ilgiyle izlendi. Şenliğin ikinci gününde halka açık kahvaltı ve mehteran eşliğinde atlılar ve sporcularla birlikte şehir içinde festival yürüyüşü düzenlendi. Ünlü aktör Cüneyt Arkın’ın da katılımıyla Biga İlyas Bayram stadyumunda, kılıç,kırbaç,at binme, ok atışı ve cirit gösterileri halkın tezahüratlarıyla birlikte gerçekleşti.Çanakkale Milletvekilleri Mehmet Daniş ve İsmail Kaşdemir’in yanı sıra Çanakkale Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan, ana sponsor İÇDAŞ’ı temsilen yetkili müdür İlker Erce ile Cüneyt Arkın oğlu Kaan Arkın’la gösterileri izleyenler arasındaydı. Gösteriler Öncesi Belediye Başkanı Özkan, Milletvekilleri Daniş ve Kaşdemir’le Kaymakam Genel birer konuşma yaparken, Cüneyt Arkın etkinlik hakkında duygularını coşku dolu sözlerle dile getirdi.

Yarışlarda Biga Kaymakamı Fatih Genel de halkın alkışları arasında at binerek ok attı. Çelik kılıç ve gürzlerle yapılan dövüş, at üzerinde akrobatik hareketler ve Bulgar ekibinden Nina’nın kamçı gösterisi heyecanla izlendi. Sivas ile Uşak atlı kulüplerinin cirit müsabakasında çimler üzerinde onlarca yarış atı Bigalılara unutulmaz bir gün yaşatırken, Okçuluk şenliğine katılımın hızla artmakta olduğu belirtildi. Yarışlarda dereceye giren sporculara ödülleri protokol üyeleri tarafından verilirken, yarışma ve gösterilerin tamamına katılan İstanbul Okçuluk Kulüp başkanı Cemal Hünal “Bu sadece bir spor değil.Aynı zamanda tarihi yaşamak ve tarihe hayat vermek.Biga’da bu etkinliğe gönüllü olarak katılmaktan büyük mutluluk duydum.” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir