Okula Gitmek İçin 8 Km Yürüyorlar

Okula Gitmek İçin 8 Km Yürüyorlar
16 Aralık 2009

Çanakkale?nin Bayramiç İlçesi Kuşçayır Köyü’nde oturan Özer ailesinin iki çocuğu Serdar ve Sema, okula gidebilmek için her gün 8 kilometre yürüyor.

Kuşçayır Köyü?ne 8 kilometre uzaklıktaki Kavaklı mezrasında oturan Ramazan ve Semra Özer çiftinin Bayramiç Gazi İlköğretim Okulu’na giden 7 yaşındaki oğlu Serdar ve 10 yaşındaki kızları Sema, okuma azimleriyle örnek oluyor. Kazdağları?nın eteklerindeki mezradan başlayan çileli yolculuklarına patika yollarda devam eden Serdar ve Sema, taşımalı eğitim sistemine dahil olabilmek için 4 kilometre yürüyor. Serdar ve Sema Özer, asfalt yola ulaşarak öğrencileri taşıyan minibüsün gelmesini bekliyor. Minibüse binen öğrenciler, 16 kilometre de minibüsle yolculuk yaptıktan sonra okullarına ulaşabiliyor.

İki kardeşin zorlu eğitim yolculuğu her sabah saat 06.30?da başlıyor. Okula gitmek için başka bir alternatiflerinin bulunmadığını anlatan ilköğretim 1’inci sınıf öğrencisi Serdar ve ilköğretim 3’üncü sınıf öğrencisi Sema Özer, ?Her gün 4 kilometre giderken, 4 kilometre de gelirken yürümek çok zor oluyor. Yürümenin de ötesinde ormanın içinde zaman zaman tehlikelerle karşılaşıyoruz. Yaban hayvanlarının karşımıza çıktığı günler oluyor? dedi. Kardeşlerden Serdar polis, Sema ise doktor olmak istiyor.

Anneleri Semra Özer, çocuklarının her gün 8 kilometre yürümek zorunda kalmasına çok üzüldüğünü ifade ederken yapacak bir şeyleri olmadığını söyleyip çaresizliğini dile getirdi.

[Kaynak: Hürriyet]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir