Okulda Başarının Sırrı Doğru Beslenmeden Geçiyor

Okulda Başarının Sırrı Doğru Beslenmeden Geçiyor
16 Eylül 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Didem Güner, çocukların okulda başarıyı yakalamalarında en önemli etkenlerden birinin doğru beslenme olduğunu söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Didem Güner, okul döneminde öğrencilerin doğru beslenmelerinin şart olduğunu belirterek, “Okul dönemi, bir çocuğun yeni bir eğitim sürecine dahil olmakla beraber, daha çok sosyalleştiği bir ortamdır. Beslenme ile ilişkili olan birçok davranışın bu dönemde kalıcı olduğu bilinmektedir. Çünkü bu dönemde çocuk, yemek yerken açlığını bastırmanın yanı sıra bulunduğu ortamda sosyal açıdan da doyum sağlamaktadır.

Fizyolojik olarak bakıldığında, 6-12 yaş arası dönemde çocuğun büyümesi yavaş ancak devamlı ve besin alımı ile paraleldir. Çocuğun bu yaşlarda kazandığı yemek yeme alışkanlığı da hayatının daha sonraki dönemlerini etkileyerek ileride ortaya çıkabilecek beslenme sorunlarını önlemede temel çözüm yolunu oluşturmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenmeme sonucu oluşan sorunların önlenmesi, beslenme eğitimi ile sağlanabilmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının temeli çocukluk döneminde atıldığından bu çağlarda verilecek eğitim, birey olma yolundaki çocuk için çok önemli olmaktadır. Çocuklara bütün besinlerin sağlığımızı korumada bir yer tuttuğunu, her besinden farklı maddeleri aldığımızı, iyi-kötü besinin olmadığını bu küçük yaşlarda öğretmeliyiz. Çocuk kişisel özelliklerine göre beden ihtiyacını karşılayacak şekilde beslenmelidir. Bu amaçla çocuğun ne kadar enerjiye ihtiyacı olduğu, sağlıklı gelişimi ve büyümesi için besin maddelerinin hangi yiyeceklerden geldiği, hangi oranlarda beslenmesi gerektiği çok iyi bilinmelidir” diye konuştu.

“İSTİKRARLI OLMAK ÇOCUĞUN BESLENME DAVRANIŞININ GELİŞMESİNDE ÖNEMLİ ROL OYNAR”
Didem Güner, konuşmasında doğru beslenmede bazı faktörlere dikkat edilmesi gerektiğini de belirterek, “Bu kapsamda çocuğunuzu beslenmesinde çok farklı çeşitte besinlere yer verin. Çocuğunuzun tabağını bir yonca yaprağı gibi düşünün. Çeşitli renkte ve grupta besinlerden uygun miktarlarda tabağına koyarak tüm besin gruplarından bir arada almasını sağlayın. Daha fazla tam taneli tahıl içeren ekmek, taze sebze ve meyve yedirin. Çocuklara günde en az 60 dakika hoşlarına giden bir fiziksel aktivite yaptırın.

Güne mutlaka kahvaltıyla başlatın. Kahvaltısında süt, yumurta, peynir, taze meyve ekleyin. Taze sıkılmış meyve suları, süt, ayran gibi sağlıklı içecekleri tükettirin. Çocuğa besin tercihi yapması konusunda şans tanıyın. İstikrarlı olmak çocuğun beslenme davranışının gelişmesinde önemli rol oynar. Örneğin süt içmiyor ise beraberce süt içmek gibi. Sofrada herkes aynı yemekleri yerse çocuğun besini reddetme veya yememe gibi şansı kalmaz. Bu nedenle sağlıklı yeme amaçları planlayın. Her besinin sağlıklı beslenmenin temel bir parçası olduğunu çocuğunuza öğretin. Sağlıklı beslenmeyi ve fiziksel aktiviteyi bir eğlence haline getirin” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir