“Okullar Tatil Edilerek Sorunlar Çözülemez”

15 Aralık 2015

Eğitim İş Çanakkale Şubesi, sokağa çıkma yasaklarının çocukların temel eğitim hakkını elinden aldığını ve Milli eğitim Bakanlığı’nın (MEB) dün gönderdiği mesajla öğretmenleri “seminere yönlendirmiş olmasının”, Bakanlık tarafından ne amaçla yapıldığının biran önce açıklanması gerektiğini söyledi.

“Milli Eğitim Bakanlığı, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerindeki öğretmenlere SMS göndererek “hizmet içi eğitim seminerine alındıklarını” bildirmiş ve bunun üzerine öğretmenlerin bu iki ilçeyi terk ettiği basına yansımıştır.
Öğretmenlerin hizmet içi eğitim seminerleri Bakanlık tarafından yıllık olarak planlanmakta ve genellikle okulların tatil olduğu yaz döneminde yapılmaktadır. 2015 Yılı Öğretmenlerin Hizmetiçi Eğitim Planı içinde yer almayan, bölgede eğitim ve öğretimi aksatacak ve bölge halkında endişeye neden olacak söz konusu seminerin ne amaçla yapıldığı Bakanlık tarafından açıklanmalıdır. Eğer bu çağrı iddia edildiği gibi öğretmenlerin can güvenliğini sağlamak için yapıldıysa, ülkede ciddi bir yönetim zafiyeti bulunduğu ve siyasi iktidarın acizliği anlamına gelir.
Bilindiği üzere yaşanan çatışmalar nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun bazı illerinde eğitim ve öğretim hizmetleri sağlıklı bir şekilde yürütülememektedir. Öğretmenlerin ve öğrencilerin can güvenliği sağlanamamakta, Milli Eğitim Bakanlığı ve siyasi iktidar ise yaşanan sorunları görmezden gelmektedir.
Sağlıklı bir eğitim ve öğretim, ancak huzur ve güven ortamının sağlanması ile mümkün olur. Can güvenliğinin olmadığı bir ortamda, çocuklarımızın eğitim hakkından faydalanması mümkün değildir. Milli Eğitim Bakanlığı’nı ve siyasi iktidarı bölgede bir an önce öğrencilerin ve öğretmenlerin can güvenliğini sağlamaya çağırıyor, aksi halde bir an önce gereğini yaparak istifa etmelerini istiyoruz.”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir