Ömer Faruk Mutan: “Kepez Halkı Olarak Dayatmacı Yaklaşımları Reddediyoruz”

Ömer Faruk Mutan: “Kepez Halkı Olarak Dayatmacı Yaklaşımları Reddediyoruz”
06 Haziran 2011

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü’nün beldede bulunan yaklaşık 5 dönümlük yerin üniversite hastanesine tahsisi için yapılan gizli görüşmelere tepki göstererek, “Kepez halkı olarak dayatmacı yaklaşımları reddediyoruz” dedi.

Konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, yaklaşık 2 ay önce ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’in makamında kendisini ziyaret ederek üniversite hastanesinin yanında bulunan Aile Sağlığı Hekimliği Merkezi ile lojmanların bulunduğu alanın Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin genişlemesi için üniversiteye devrini istediklerini belirterek, “Bu ziyarette rektörümüz Kepez Belediyesi Kapalı Düğün Salonu ile Amfi Tiyatro’nun bulunduğu yaklaşık 16.000 metrekare arazinin de bu yerle birlikte üniversiteye devrini talep etmişti. Bizlerde üniversite hastanesinin beldemizden gitmesini istemediğimizi belirterek bu yerin devrini referandumla halkımıza soracağımızı söylemiştik. Bu konuda referandumumuz sürüyor. Ancak referandum devam ederken bazı hastane yetkililerinin oy kullanacak kişilere yönelik yönlendirmelerinin olduğunu belirledik. Bu çok yanlış bir tutum. Herkes demokratik olarak oyunu kullanmalı ve baskı olmamalı. Hastane idarecilerinin bu konuda müdahalelerde bulunup referandumda oy kullanacak kişileri yönlendirmeye çalışmalarını kınıyorum. Buradan çıkacak sonuçları da buna göre değerlendireceğiz” dedi.

“REFERANDUM DEVAM EDERKEN ARKAMIZDAN GİZLİ İŞLER ÇEVRİLMESİ HOŞ DEĞİL”

Öte yandan referandum oylaması devam ederken üniversite yönetiminin hastanenin yan kesiminde bulunan ve otopark olarak kullanılan 1 dönümlük yer ile SGK binasına yakın bir yerde bulunan 4 dönümlük hazineye ait arazinin tahsisi ile ilgili çalışma yaptıklarını öğrendiğini de belirten Başkan Mutan, “Böyle komik bir istek duymadık. Hastane yönetimine 1 dönümlük yere ne yapacaklarını sordum. Doktorlar için odalar yapacaklarını söylediler. Böyle bir şey olabilir mi? 1 dönümlük otopark olarak kullanılan yere bu yapılabilir mi? Ayrıca SGK’nın orada bulunan 4 dönümlük yer zaten yeşil alan. Farz edelim ki oralarını hazineden aldınız. Bu yere bina yapma iznini Kepez Belediye meclisi size verir mi? Buradan açıkça şunu söylüyorum. Kepez halkı olarak dayatmacı yaklaşımları reddediyoruz. Kesinlikle de SGK binasının dibine bina yaptırmayız. Birde bizi tehdit ediyorlar. Diyorlar ki “Eğer bu yer verilmezse 10 gün içinde buradan çıkarız ” Açıkça söylüyorum. Uğurlar ola, güle güle. Sarıcaeli’ye hastane binasını kuracaklarını söylüyorlar. Orası da Türkiye’nin toprağı. Gidin oraya kurun” dedi.

“TMO’YA AİT 40 DÖNÜMLÜK ARAZİYİ ALIP HASTANEYE İLAVE EDİN”

Ömer Faruk Mutan yıllardan bulana Kepez beldesinde bulunan ve atıl durumda bulunan Toprak Mahsülleri Ofisi’ne ait 40 dönümlük arazinin üniversite hastanesine tahsisi konusunda taleplerinin olduğunu da belirterek, “Bu konuyu defalarca dile getirdik. Ancak bir türlü bu konuda gerekli adım atılmadı. Şimdi buradan açıkça söylüyorum. Bir tarafında Cumhurbaşkanı, diğer tarafında Başbakan olan Rektörümüz bu yeri alsın. Bunu yapabilecek gücü var” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir