Önder Yılmaz: “Ebeler Branşları Dışında Başka İşlerde de Çalıştırılmaya Zorlanıyor”

24 Nisan 2012

Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Önder Yılmaz, Türkiye’de 48 bin 498 ebenin görev yaptığını belirterek, “Temel görevi anne ve bebek sağlığı gibi ülkenin geleceğine sağlık hizmeti sunmak olan 48 bin Ebe branşları dışında başka işlerde de çalıştırılmaya zorlanmakta” dedi.

Ebeler Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Önder Yılmaz, Ebelerin sorunlarının büyük olduğunu belirterek, “Ülkemizde 48 bin 498 ebe görev yapmaktadır. Fakat temel görevi anne ve bebek sağlığı gibi ülkenin geleceğine sağlık hizmeti sunmak olan 48 Bin Ebe ne yazık ki sorunlar yumağının içinde bırakılmışlardır. Görev tanımlamaları ile ilgili belirsizlik nedeniyle sağlık kurum ve kuruluşlarında mesleklerini gereği gibi icra edememektedirler. Her ne kadar Sağlık Bakanlığı ebeyi ana-çocuk sağlığı hizmetlerini yürüten, doğum öncesi, doğum, sonrası hizmetleri veren, doğum yaptıran 0-6 yaş grubu çocuk beslenme ve aşıları yapan kişi olarak tarif etse de bu tarifin uygulamaya dönüştürülmediğini görmekteyiz. Ebelerimizin branşları dışında başka işlerde de çalıştırılmaya zorlanmaktadırlar. Özellikle taşrada kreş ve lojman sıkıntısı nedeniyle sıkıntı yaşamaktadırlar. Aile hekimliği sisteminde görev yapan ebelerden tutunda vekil ebe hemşire olarak görev yapanlara kadar farklı istihdam modelleri ile farklı haklar tanımış, çeşitli sorunlarla karşı karşıya bırakılmışlardır” dedi.

Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Önder Yılmaz, Türkiye’de 100 bin kişiye düşen ebe sayısının 64 olduğunu da belirterek, “Avrupa Birliği’nin ortalamasının 36 olduğu düşünüldüğünde bu sayının yüksek olması önemlidir. Fakat Avrupalı ebelerin mali ve sosyal hakları ile karşılaştırıldığında ebelerimizin Avrupalı ebelerin çok gerisinde olduğunu görmekteyiz. Özellikle vekil ebe hemşirelik istihdam modeli ile çok düşük ücretlere, kısıtlı mali ve sosyal haklara mahkûm edilmektedirler. Bu milletin geleceği olan bebeklerine ilk sağlık hizmetini sunarak çok önemli bir görevi yerine getiren ebelerin sorunlarına çözüm üretmek bu ülkenin yöneticilerinin öncelikli vazifesi olduğunu düşünüyoruz. Siyasetçiler ve yöneticiler unutmamalıdır ki, ebelerin her sorununu çözüme kavuşturmak adına atılacak her adım bu ülkenin geleceğine yapılacak bir hizmettir. 48 bin ebe arkadaşımızın da artık sabrı taşmak üzeredir. Sorunlarına çözüm beklemektedirler. İfade etmek isteriz ki ebelerimizin Sağlık Bakanlığı’ndan istedikleri bu haftada sorunlarının çözüldüğünü görmektir. Beklentileri göstermelik kutlamalar değil, mağduriyetlerinin giderilmesidir” dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir